جعبه پیتزا یا بسته‌بندی پیتزا یک جعبه تاشو است که از مقوا درست شده که پیتزاهای گرم به جهت حمل برای مشتری در آن نگهداری می‌شود. طراحی جعبه‌ پیتزا باعث سهولت قابل ملاحظه‌ای در حمل غذاهای بیرون‌بر می‌شود. جعبه‌های پیتزا مقاوم، ارزان، قابل انبار شدن، عایق حرارتی برای تنظیم رطوبت و مناسب برای حمل و نقل مواد غذایی هستند. علاوه بر این، این نوع جعبه‌ها دارای فضایی برای انجام تبلیغات محصولات می‌باشد. باید توجه داشت جعبه پیتزا متفاوت از جعبه‌های پیتزای منجمد و آماده که شامل محصولات یخ زده که در فویل‌های پلاستیکی بسته‌بندی می‌شوند، است.


فهرست مطالب

تاریخچه جعبه پیتزا
ملزومات یک جعبه پیتزای مناسب
استحکام و قابلیت بسته‌بندی
عایق حرارتی و تنظیم کننده رطوبت
محافظ پیتزا
نقش تبلیغات و طراحی گرافیک جعبه‌ پیتزا
تاثیر نوستالژی در تبلیغات پیتزا
محصولات مرتبط با پیتزا در شرکت پویا فراز خلاق

 

تاریخچه جعبه پیتزا

ظرف‌هایی که برای انتقال پیتزای پخته شده بود دست کم از قرن 19 وجود داشته است، هنگامی‌که آشپزان پیتزای ناپولی محصولاتشان را درون ظرف‌های چند لایه فلزی که stufe نامیده می‌شد قرار می‌دادند و سپس آن‌را به فروشندگان خیابانی می‌فرستادند. این ظروف گرد بوده و از قلع و مس ساخته شده بود. بعد از جنگ جهانی دوم بسته‌بندی‌های قابل بازیافت شروع به گسترش نمود. در این زمان پیتزا یک غذای بسیار معروف و محبوب شده و اولین سرویس تحویل پیتزا ایجاد شد. در ابتدا آن‌ها تلاش می‌کردند که پیتزاها را در جعبه‌های مقوایی تحویل دهند، همانند آنچه که در مغازه‌های کیک فروشی استفاده می‌شد با این تفاوت که اغلب این جعبه‌ها مرطوب شده، خم می‌شدند و یا حتی به دو قسمت می‌شکستند.

سرآشپزان پیتزا سعی می‌کردند پیتزاها را در یک ظرف قرار دهند و آن‌ها را درون یک پاکت کاغذی جابجا کنند که این کار مسئله را تا حدودی حل نمود. اگرچه اغلب امکان‌پذیر نبود که در یک زمان تعداد بیشتری پیتزا درون یک بسته قرار داد. در این حالت، پیتزاهای رویی بر روی پیتزاهای دیگر می‌ریخته و خراب می‌شدند.

نخستین جعبه پیتزا

اولین اختراع ثبت شده جعبه پیتزا که از مقوای راه راه ساخته شده بود به سال 1963 برمی‌گردد که تقریبا شبیه به ویژگی‌های جعبه پیتزاهای امروزی بود: دارای شیارهای تهویه، تاشونده بدون نیاز به چسب و منگنه. ترکیب این شیارها به همراه بخار آب جذب مواد (عامل جذب) مانع از رطوبت بوجود آمده‌ای می‌شود که در روش حمل و نقل بسته‌بندی سنتی وجود داشت. گمان می‌رود که جعبه پیتزا توسط رستوران زنجیره‌ای دومینو اختراع شد، با وجود آنکه آن‌ها این اختراع را ثبت نکردند. تا سال 1988 این زنجیره یک نوع بسته‌بندی به کار گرفت که طرف مقابل به طور مستقیم به سمت جانبی متصل نیست. بلکه زبانه ثابت سمت جانبی به سمت داخل در زیر درب تا خورده شده است.

این طراحی نیز به عنوان جعبه تاشو شیکاگو شناخته شده است. دومینو اولین سازنده پیتزا بود که جعبه‌های پیتزا را در مقیاس بزرگ بکار گرفت و در این راه محدوده خود را فراتر از منطقه و نزدیک به پیتزا فروشی‌ها گسترش داد. تا انتهای دهه 1960 ارائه خدمات بیشتر به لطف معرفی کیسه‌های عایق توسعه داده شد.

بالا↑

 ملزومات یک جعبه پیتزای مناسب

هر جعبه مستلزم خصوصیات و ویژگی‌های مخصوص به خود است که براساس نوع محصول و نیاز مشتریان باید به آن توجه شود. طرح و ساختار بسته‌بندی برای هر محصول با توجه به توقعات از آن می‌تواند متفاوت باشد. ام