۹۱۰۰۵۶۳۶ EN

برچسب ها

جدیدترین مطالب

مطالب پر بازدید

طراحی بسته بندی ادکلن، جعبه ادکلن باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

توسط پیمان پاکزاد | ۲۱ مرداد ۱۴۰۱

در دنیای عطر و ادکلن، طراحی بسته بندی ادکلن و جعبه عطر می‌تواند نقشی مؤثر در ایجاد حس و ارتباط با مشتری ایفا کند. لحظه‌ای که مصرف کننده بطری ادکلن را برمی‌دارد، سفری حسی را آغاز می‌کند که با چشم‌ها آغاز می‌شود. طراحی جعبه ادکلن یک عنصر ظریف و در عین حال حیاتی است که نقشی اساسی در جذب خریداران ایفا می‌کند و حس تجمل و گرایی را در آن‌ها برمی‌انگیزد. در این مقاله ما به هنر و علم طراحی بسته بندی ادکلن می‌پردازیم که نه تنها از اکسیر ارزشمند و خوشبوی درون خود محافظت می‌کند، بلکه ماهیت برند را نیز ارتقا می‌بخشد.

طراحی بسته بندی ادکلن
طراحی بسته بندی ادکلن و جعبه عطر می‌تواند نقشی مؤثر در ایجاد حس و ارتباط با مشتری ایفا کند.

شیشه عطر و ادکلن

در ابتدا ظروف ادکلن به عنوان ظرف نگهدارنده عطر به صورت جداگانه فروخته می‌شدند. در چنین شرایطی مصرف کننده ظرف را می‌خرید و از آن برای نگهداری عطری که آن را جداگانه خریداری کرده بود، استفاده می‌کرد. در ابتدا مصرف کنندگان عطر و ادکلن از طبقه اشراف و ثروتمندان بودند و تجمل‌گرایی آنها بر شکل و فرم ظروف عطر و ادکلن تاثیر گذاشت و به مرور تزئینات مختلف، جواهرات و نقوش پر زرق و برق به طراحی شیشه ادکلن‌ها اضافه شد.

در ابتدا از ظرف ادکلن به عنوان بسته بندی چندبار مصرف استفاده می‌شد. مصرف کننده ادکلن ظرف را می‌خرید یا سفارش می‌داد و آن را هربار از ادکلن پر می‌کرد. اما امروز داستان تغییر کرده است. شیشه‌های چندبار مصرف جای خود را به شیشه‌های فعلی ادکلن داده‌اند. دیگر خیلی خبری از تجملات گذشته نیست. اما در بازار امروزی ادکلن‌ها در میان محصولات مصرفی، بیشترین هزینه را به بسته بندی اختصاص می‌دهند و جزو محصولاتی با بسته بندی تجملاتی دسته بندی می‌شوند.

شیشه عطر و ادکلن
در ابتدا ظروف ادکلن به عنوان ظرف نگهدارنده عطر به صورت جداگانه فروخته می‌شدند.
هارد باکس عطر

جعبه ادکلن

با وجود اینکه عطرها در ظروف شیشه‌‌ای زیبا قرار می‌گیرند و از محتویات درون خود محافظت می‌کنند، اما این تنها محافظ آن‌ها محسوب نمی‌شود. به دلیل شکننده بودن ظروف نگهداری عطر، تولید کننده جعبه ادکلن ترجیح می‌دهد یک بسته بندی دیگر را که نقش محافظتی دارد به بسته بندی عطر اضافه کند. به عبارت دیگر می‌توان گفت جعبه ادکلن بسته بندی دوم یک عطر است که با اهداف محافظتی تولید و ارائه می‌شود.

انواع طراحی بسته بندی عطر

طراحی بسته بسته بندی عطر با توجه به شکل و فرم شیشه عطر، نوع رایحه و اهداف برند تولید کننده، به انواع مختلفی دسته بندی می‌شود. در ادامه شما را بیشتر با انواع طراحی بسته بندی ادکلن و عملکرد محافظتی آن‌ها آشنا خواهیم کرد.

طراحی بسته بسته بندی عطر
طراحی بسته بسته بندی عطر به انواع مختلفی دسته بندی می‌شود.

جعبه عطر مقوایی

برای تولید جعبه عطر مقوایی می‌توان از مقوای ایندربرد، مقوای کرافت و یا ورق دوپلکس استفاده کرد. جعبه های مقوایی عطر و ادکلن معمولا دارای ساختار درب دارویی یا کشویی هستند.

جعبه عطر مقوایی
برای تولید جعبه عطر مقوایی می‌توان از مقوای ایندربرد، مقوای کرافت و یا ورق دوپلکس استفاده کرد.

جعبه عطر هاردباکس

جعبه عطر هارد باکس جعبه‌ مقوایی سختی است که در تولید آن از مقوای بسیار متراکم و ضخیم استفاده می‌شود. این مقوا را به اصطلاح مقوای مغزی می‌نامند، زیرا لازم است حتما روکشی روی آن کشیده شود. این روکش می‌تواند مقوا، پارچه، چرم مصنوعی و مواردی از این دست باشد. در تولید این نوع جعبه می‌توان به جای مقوای مغزی از فیبر یا MDF نازک نیز استفاده کرد. جعبه ادکلن هارد باکس معمولا با لایه‌ای از روکش مقوا پوشانده می‌شود.

جعبه عطر هاردباکس
جعبه ادکلن هارد باکس معمولا با لایه‌ای از روکش مقوا پوشانده می‌شود.

در این نوع بسته بندی، طرح روی جعبه ادکلن ابتدا روی مقوا چاپ می‌شود و سپس مقوا به عنوان روکش جعبه هارد باکس استفاده می‌شود. این کار مشکلات چاپ روی این نوع از جعبه‌ها را به حداقل می‌رساند.

جعبه عطر کارتنی

کارتن نوعی ورق است که برای تولید جعبه ‌هایی که از کالای درون خود در برابر ضربه محافظت می‌کنند، استفاده می‌شود. ورق کارتن معمولا در دو نوع سه لایه و پنج لایه تولید می‌شود. برای افزایش کیفیت چاپ در تولید جعبه کارتنی می‌توان طرح را روی یک کاغذ مرغوب چاپ کرد و آن را به عنوان روکش نهایی جعبه به کار برد. از کارتن کمتر به عنوان متریال اصلی جعبه عطر و ادکلن استفاده می‌شود. بیشتر آن را به عنوان محافظ داخلی برای شیشه ادکلن استفاده می‌کنند. جعبه های کارتنی برای بسته ندی عطر و ادکلن، معمولا با ساختار درب دارویی، کیبوردی و یا کشویی تولید می‌شوند.

نگهدارنده شیشه ادکلن در جعبه های هارد باکس

نگهدارنده شیشه ادکلن در جعبه های هارد باکس
متداول‌ترین متریال برای نگهدارنده شیشه ادکلن در جعبه هارد باکس، فوم است.

هرچند جعبه هارد باکس مقاومت زیادی دربرابر ضربه دارد و به صورت منطقی نیازی به استفاده از نگهدارنده در آن احساس نمی‌شود. اما این جعبه در رده جعبه های لوکس قرار می‌گیرد و مخاطب انتظار ندارد شیشه ادکلن را در جعبه هارد باکس، رها شده ببیند. متداول‌ترین متریال برای نگهدارنده شیشه ادکلن در جعبه هارد باکس، فوم است.

جعبه ادکلن کرافتی

اگر تولید کننده جعبه ادکلن تمایل داشته باشد که از شیشه عطر تولیدی خود بیش از پیش محافظت کند، معمولا از جعبه ادکلن کرافتی برای این منظور استفاده می‌کند. جعبه‌هایی که با مقوای ایندربرد یا کرافت تولید شده‌اند، تاب آوری بیشتری در برابر ضربه و وزن شیشه‌های ادکلن دارند. در جعبه‌های ادکلن با طراحی کشویی معمولا از این نوع بسته بندی استفاده می‌شود. همچنین جعبه ادکلن کرافتی در بسته بندی عطرهایی با قیمت بالا و برندهای لاکچری محبوبیت فراوان دارد و حسی از تجمل را به مصرف کننده القا می‌کند.

جعبه ادکلن کرافتی
جعبه‌هایی که با مقوای کرافت تولید شده‌اند، تاب آوری بیشتری در برابر ضربه و وزن شیشه‌های ادکلن دارند.

سوالات متداول

اهمیت طراحی بسته بندی ادکلن در برندینگ چقدر است؟

طراحی جعبه ادکلن را می‌توان بخشی جدانشدنی از برندسازی در صنعت عطر به حساب آورد. جعبه ادکلن به عنوان یک نمایش بصری از شخصیت، ارزش‌ها و هویت برند عمل می‌کند. یک جعبه با طراحی خاص می‌تواند تاثیری ماندگار در ذهن خریداران بر جای بگذارد.

در طراحی جعبه عطر چه عناصری را باید در نظر گرفت؟

عناصر طراحی در جعبه عطر رنگ، تایپوگرافی، تصاویر، بافت و شکل را شامل می‌شود. این عناصر باید با هویت برند، رایحه عطر و بازار هدف آن هماهنگ باشد. به عنوان مثال، رنگ‌های گرم و فونت‌های ظریف ممکن است برای یک ادکلن کلاسیک مردانه مناسب باشند، در حالی که رنگ‌های شاداب و پر جنب و جوش را می‌توان برای عطری روزمره و تابستانی با رایحه‌ای سبک انتخاب کرد.

جعبه عطر
جعبه عطر به عنوان پلی ارتباطی بین عطر و مصرف کننده عمل می‌کند و ماهیت رایحه و هویت برند را انتقال می‌دهد.

سخن آخر

طراحی بسته بندی ادکلن پای خود را فراتر از یک بسته بندی معمول می‌گذارد. جعبه عطر به عنوان پلی ارتباطی بین عطر و مصرف کننده عمل می‌کند و ماهیت رایحه و هویت برند را انتقال می‌دهد. همان طور که دیدگاه مصرف کنندگان نسبت به این کالای لوکس و در عین حال ضروری کامل‌تر و آگاهانه‌تر می‌شود، دنیای بسته بندی عطر نیز با نیاز مشتریان دستخوش تغییراتی غیر قابل اجتناب خواهد شد. طراحان در این دنیای پر رقابت باید تعادلی میان نوآوری، زیبایی و عملکرد در طراحی جعبه‌های عطر ایجاد کنند که نیازمند رویکردی هوشیارانه است.

پیشنهاد می‌شود مطالب «طراحی بسته بندی پاستا»،«طراحی بسته بندی ادویه جات»،«طراحی بسته بندی خشکبار»،«طراحی بسته بندی خرما»،«طراحی بسته بندی قهوه»،«هزینه طراحی بسته بندی»را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید: