تلفن
۹۱۰۰۵۶۳۶ EN

جعبه ادکلن باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

توسط پیمان پاکزاد | ۲۱ مرداد ۱۴۰۱

جعبه ادکلن در حقیقت بسته بندی دوم ادکلن است. بسته بندی اول ادکلن شیشه ادکلن است. حتمن وقتی به فروشگاه عطر و ادکلن مراجعه کرده‌اید دیده‌اید که خیلی از ادکلن‌ها با جعبه در قفسه چیده می‌شوند. این نشان می‌دهد که جعبه ادکلن به اندازه شیشه ادکلن اهمیت دارد.

شیشه عطر و ادکلن

در ابتدا ظروف ادکلن به عنوان ظرف نگهدارنده عطر و ادکلن به صورت جداگانه فروخته می‌شده‌اند نه به عنوان بسته بندی ادکلن. یعنی مصرف کننده ظرف را می‌خرید و از آن برای نگهداری عطری که آن را جداگانه خریداری کرده بود اسفاده می‌کرد. مصرف کنندگان عطر و ادکلن از طبقه اشراف و ثروتمندان بودند. زیاده خواهی و تجمل‌گرایی آنها بر شکل و فرم ظروف عطر و ادکلن تاثیر گذاشت و به مرور تزئینات مختلف، جواهرات و نقوش به شیشه ادکلن راه یافتند.

در ابتدا از ظرف ادکلن به عنوان بسته بندی چندبار مصرف استفاده می‌شد. مصرف کننده ادکلن ظرف را می‌خرید یا سفارش می‌داد و آن را هربار از ادکلن پر می‌کرد. اما امروز داستان تغییر کرده است. شیشه‌های چندبار مصرف جای خود را به شیشه‌های فعلی ادکلن داده‌اند. دیگر خیلی خبری از تجملات گذشته نیست. اما در بازار مصرف گرای امروز ادکلن‌ها در میان محصولات مصرفی، بیشترین هزینه را به بسته بندی اختصاص می‌دهند. و جزء محصولاتی با بسته بندی تجملاتی دسته بندی می‌شوند.

جعبه ادکلن

هارد باکس عطر

جعبه ادکلن

شیشه ادکلن یک بسته بندی زیبا است که به خوبی از محصول درون خود محافظت می‌کند. اما همانقدر که زیبا و کارآمد است، شکننده نیز هست. جعبه عطر و ادکلن به عنوان بسته بندی دوم اضافه شد تا از شیشه عطر و ادکلن در برابر ضربه و جابجایی در زمان حمل و انبارداری محافظت کند. اما به مرور برای اینکه جلوه‌گر ظرف درون خود باشد علاوه بر کارایی محافظت، از کارایی زیبایی نیز برخوردار شد.

انواع جعبه ادکلن

جعبه ادکلن بخاطر وظیفه اصلی که بر عهده دارد معمولن دارای دو بخش است. یکی جعبه به عنوان لایه محافظ بیرونی و دیگری نگهدارنده شیشه به عنوان لایه محافظ داخلی. برای تولید جعبه ادکلن معمولن از سه روش تولید جعبه مقوایی، تولید جعبه هاردباکس و تولید جعبه کارتنی استفاده می‌شود.

جعبه مقوایی

برای تولید جعبه مقوایی می‌توان از مقوای ایندربرد، مقوای کرافت و یا ورق دوپلکس استفاده نمود. جعبه های مقوایی عطر و ادکلن معمولن دارای استراکچر درب دارویی یا کشویی هستند.

  • مقوای ایندربرد سفید رنگ است و می‌تواند پذیرای همه نوع تکنیک چاپ روی مقوا باشد.
  • مقوای کرافت رنگ قهوه‌ای دارد. این مقوا نیز می‌تواند پذیرای انواع چاپ باشد. اما طراحان بسته بندی باید به این نکته توجه کنند که در صورت استفاده از تکنیک چاپ افست، رنگ‌های چاپ کمی کدرتر و تیره‌تر از حد معمول خواهند شد.
  • مقوای دوپلکس بخاطر ضخامت زیادی که دارد اجازه استفاده از تکنیک چاپ افست را نمی‌دهد و باید از روش چاپ فلکسو یا سیلک استفاده شود.

جعبه هاردباکس

جعبه هارد باکس جعبه‌ مقوایی سختی است که در تولید آن از مقوای بسیار متراکم و ضخیم استفاده می‌شود. این مقوا را در اصطلاح مقوای مغزی می‌نامند. زیرا لازم است حتمن روکشی روی آن کشیده شود. این روکش می‌تواند مقوا، پارچه، چرم مصنوعی و مواردی از این دست باشد. البته در تولید هارد باکس می‌توان بجای مقوای مغزی از فیبر یا MDF نازک نیز استفاده نمود. در تولید جعبه هارد باکس ادکلن معمولن از روکش مقوا استفاده می‌شود. از انواع هارد باکس می‌توان به مگنتی، استوانه ای، تلسکوپی، کتابی و هارد باکس سه تکه اشاره نمود.

طرح بسته بندی ابتدا روی مقوا چاپ می‌شود و سپس مقوا به عنوان روکش در هارد باکس استفاده می‌شود. از این رو استفاده از انواع چاپ روی مقوا در تولید جعبه هارد باکس امکان پذیر است.

جعبه کارتنی

کارتن نوعی ورق است که برای تولید جعبه ‌هایی که باید از کالای درون خود در برابر ضربه محافظت نمایند استفاده می‌شود. ورق کارتن معمولن در دو نوع سه لایه و پنج لایه تولید می‌شود. برای افزایش کیفیت چاپ در تولید جعبه کارتنی می‌توان طرح را روی یک کاغذ مرغوب چاپ نموده و از آن به عنوان روکش استفاده نمود. از کارتن کمتر به عنوان متریال اصلی جعبه عطر و ادکلن استفاده می‌شود. بیشتر آن را به عنوان محافظ داخلی برای شیشه ادکلن استفاده می‌کنند. اما برندهایی نیز هستند که از کارتن معمولی یا کارتن لمینیتی به عنوان جعبه عطر و ادکلن استفاده می‌کنند. جعبه های کارتنی این محصول معموان با استراکچر درب دارویی، کیبوردی و یا کشویی تولید می‌شوند.

نگهدارنده شیشه ادکلن

نگهدارنده شیشه ادکلن در جعبه های مقوایی

جعبه های مقوایی اگر با مقوای ایندربرد یا کرافت تولید شده باشند تاب آوری زیادی در برابر وزن طرف ادکلن ندارند. همچنین چندان ضربه پذیر نیستند. برای بسته بندی کالا در چنین جعبه هایی بطور معمول از نگهدارنده از جنس ورق دوپلکس ضخیم یا از جنس کارتن استفاده می‌شود. بویژه زمانی که وزن شیشه زیاد باشد.

نگهدارنده شیشه ادکلن در جعبه های هارد باکس

هرچند جعبه هارد باکس مقاومت زیادی دربرابر ضربه دارد و به صورت منطقی نیازی به استفاده از نگهدارنده در آن احساس نمی‌شود. اما این جعبه در رده جعبه های لوکس قرار می‌گیرد و مخاطب انتظار ندارد شیشه ادکلن را در جعبه هارد باکس، رها شده ببیند. متداول‌ترین متریال برای نگهدارنده شیشه ادکلن در جعبه هارد باکس، فوم است.

هارد باکس ادکلن

نگهدارنده شیشه ادکلن در جعبه های کارتنی

جعبه های کارتنی نیز مانند هارد باکس ها مقاومت بالایی در برابر ضربه دارند. از طرفی کسی انتظار لوکس بودن از آنها ندارد. بنابراین کمتر پیش می‌آید از نگهدارنده در آنها استفاده شود. اما اگر استفاهده شود معمولن از جنس مقوا یا کارتن است.

طراحی و تولید انواع جعبه ادکلن در شرکت پویا فراز خلاق

جعبه عطر و ادکلن یکی از جذاب‌ترین بسته بندی ها در میان انواع بسته بندی آرایشی و بهداشتی است. زیرا عطر و ادکلن از جمله کالاهایی هستند که در آنها بسته بندی و برند از ارزش بیشتری نسبت به خود کالا برخوردار هستند. می‌توان اینطور گفت که درصد زیادی از پولی که خریدار بابت خرید یک عطر می‌پردازد. در حقیقت بابت برند و بسته بندی عطر است. از این رو تولید کنندگان و بازرگانان عطر و ادکلن توجه زیادی به طراحی و تولید بسته بندی این دسته از محصولات خود دارند.

جعبه عطر و ادکلن یک جعبه تجملاتی است. از همین رو تولید آن معمولن شامل مراحلی مانند طلاکوب، برجسته‌کاری (امباس)، یووی موضعی یا یووی بافت دار و تولید فوم می‌شود. تمامی مراحل تولید جعبه ادکلن، از تامین مواد اولیه، تا لیتوگرافی، چاپ، پس از چاپ و جعبه سازی، در شرکت بسته بندی پویا فراز خلاق، زیر نظر کارشناسان فنی واحد تولید بسته بندی انجام می‌شود. و جعبه تولید شده با کیفیت مطلوب، در زمان مناسب به مشتری تحویل می‌گردد.

۱ --- ۲ --- ۳ --- ۴ --- ۵
[میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید: