۹۱۰۰۵۶۳۶ EN

برچسب ها

جدیدترین مطالب

مطالب پر بازدید

کدام جعبه سوخاری را انتخاب کنیم؟

توسط پیمان پاکزاد | ۲۳ مرداد ۱۴۰۱

جعبه سوخاری به عنوان یکی از انواع بسته بندی‌ مواد غذایی شناخته می‌شود. به غیر از مواردی که در صنایع غذایی و در کارخانجات بسته بندی و به بازار ارائه می‌شوند، رستوران‌ها و انواع اغذیه فروشی‌ها نیز غذاهای تازه و گرم خود را بسته بندی می‌کنند و به مشتریان خود ارائه می‌دهند. انواع جعبه فست فود که برای پیتزا یا کنتاکی و یا ساندویچ‌ استفاده می‌شود را در این دسته می‌توان قرار داد.

این جعبه‌ ها باید مشخصات و ویژگی‌های خاصی داشته باشند تا بتوانند وظیفه خود را در حفظ و نگهداری محصول تا زمان مصرف آن به درستی انجام دهند. می‌توان گفت که انواع ظروف بسته بندی غذا به طور کلی باید بهداشت مواد غذایی، تازگی و کیفیت مواد غذایی را به صورت همزمان حفظ کرده و همچنین حمل و جابجایی آنها را آسان‌تر کنند. در این مطلب نگاهی به پک و جعبه سوخاری فست فود ها خواهیم کرد.

جعبه سوخاری
سوخاری‌ها یکی از خوراکی‌های جذاب جهانی

سوخاری ‌ها و ویژگی‌های خاص آنها

سوخاری ‌ها طرفداران زیادی در دنیا دارند. اگر قصد راه اندازی و یا توسعه فست فود خود را دارید، پیشنهاد می‌کنیم که این محصول پرطرفدار را حتما در منوی خود قرار دهید. برای اینکه بسته بندی مناسب این ماده غذایی را بهتر انتخاب کنید بهتر است نگاهی به غذای سوخاری شده و روش پخت سوخاری داشته باشیم.

سوخاری کردن در حقیقت یک روش پخت ایرلندی برای مرغ است که در گذشت سال‌های متمادی و بیشتر در کشور ایالات متحده توسعه پیدا کرده است. در واقع در کنار طعم خاص و جذاب انواع سوخاری ‌ها، بسیاری از کارشناسان سوخاری کردن را روش مناسب‌تری از سرخ کردن برای حفظ سلامت مواد غذایی می‌دانند. به دلیل که روغن داغ در واقع توسط آرد سوخاری جذب می‌شود و ماده غذایی اصلی چربی کمتری را به خود جذب می‌کند. هرچند که مرغ سوخاری و یا مرغ کنتاکی اولین و پرطرفدارترین عضو از خانواده سوخاری ‌ها است. اما امروزه پیاز، قارچ و حتی همبرگر سوخاری نیز طرفداران خاص خود را پیدا کرده‌اند.

جعبه سوخاری
ترد بودن یکی از ویژگی‌های خاص سوخاری

کدام ویژگی‌های سوخاری برای انتخاب جعبه سوخاری مهم است؟

ویژگی‌های مهمی که در سوخاری‌ ها وجود دارد که در سایر اغذیه‌های فست فودی ممکن است وجود نداشته باشند و یا اهمیت کمتری داشته باشند. اما باید در انتخاب جعبه سوخاری به این موارد توجه کنید. این ویژگی‌ها شامل موارد زیر می‌شود.

تردی سوخاری:

سوخاری‌ها به ترد بودن شناخته می‌شوند. می‌توان گفت کیفیت یک خوراکی سوخاری ابتدا بر اساس میزان ترد بودن آن تشخیص داده می‌شود. پس بسته بندی باید ترد بودن سوخاری را حفظ کند.

چرب بودن سوخاری:

سوخاری کردن با روغن انجام می‌شود و بیشتر حجم روغن در لایه بیرونی سوخاری جذب می‌شود. در نتیجه سوخاری ‌ها لایه بیرونی چربی دارند که باید در بسته بندی آن مورد توجه قرار بگیرد. این چربی نباید به راحتی لایه بیرونی جعبه را آلوده کند.

داغی سوخاری:

تقریبا تمامی افراد دوست دارند که سوخاری خود را داغ صرف کنند. به همین دلیل سوخاری‌ ها بلافاصله پس از آماده شدن در روغن بسیار داغ، بسته بندی می‌شوند. اگر این دمای بالا در بسته بندی لحاظ نشود،  می‌تواند به کیفیت سوخاری آسیب وارد شود.

جعبه سوخاری
کی اف سی پیشرو در دنیای سوخاری ‌ها

اهمیت مقوای جعبه سوخاری

همانطور که گفته شد یک تولید کننده جعبه فست فود، برای ساخت جعبه سوخاری بیرون بر و یا حتی سینی سوخاری که در سالن سرو خواهد شد نیز باید نکاتی را رعایت کند. به همین دلیل مقوایی که در ساخت جعبه سوخاری همبرگر و جعبه قارچ سوخاری یا سایر سوخاری‌ها استفاده می‌شود نیاز به دقت بیشتری نسبت به مقوای بسته بندی یک ساندویچ دارد. به همین دلیل در ساخت جعبه مرغ سوخاری سه تکه و یا پنج تکه از ایندلبرد و یا نچرال کرافت استفاده می‌شود که در ادامه با آنها بیشتر آشنا خواهیم شد. گفتنی است استفاده از این دو نوع مقوا با حفظ بهداشت محصول، رطوبت ایجاد شده در بسته بندی را به خود جذب کرده و از خمیر شدن آن جلوگیری می‌کنند.

مقوای ایندربرد چیست؟

مقوای ایندربرد به عنوان یک محصول بهداشتی شناخته می‌شود و مورد تایید وزارت بهداشت است. به همین دلیل در صنایع مواد غذایی، دارویی و پزشکی استفاده فراوانی دارد. این مقوا در برش‌ها و چاپ نیز مقاومت خوبی دارد و در زمان استفاده شکل بسته بندی را بخوبی حفظ می‌کند. از این مقوا می‌توانید با گرماژهای مختلفی استفاده کنید که بین 250 گرم تا 500 گرم خواهد بود. انتخاب گرماژ به وزنی که قرار است بسته بندی تحمل کند بستگی دارد و همچنین در ساختار بسته بندی می‌تواند تاثیرگذار باشد.

جعبه سوخاری
طراحی جعبه سوخاری برای چیدمان بهتر

مقوای نچرال کرافت در جعبه سوخاری

هرچند مقوای ایندربرد به عنوان یک مقوای بهداشتی شناخته می‌شود، اما در آن از مواد بازیافتی نیز استفاده می‌شود و در نتیجه ممکن است آلاینده‌هایی در خود داشته باشد. اما در ساخت جعبه سوخاری از مقوای نچرال کرافت فقط از مواد اولیه مرغوب و اصطلاحا از الیاف ویرجین یا بکر استفاده می‌شود. در نتیجه شما می‌توانید در کنار بهداشتی بودن حتمی آن، از استقامت بیشتر و جذب رطوبت خوب این مقوا به خوبی در بسته بندی‌ های خود استفاده کنید. باید گفت که نچرال کرافت با گرماژهای پایین‌تر می‌تواند استقامت بهتری از ایندربرد در گرماژهای بالاتر داشته باشد.

انواع بسته بندی سوخاری‌ها

در حالت کلی می‌توان بسته بندی سوخاری‌ را به داخل سالن و بیرون بر تقسیم کرد.

جعبه سوخاری داخل سالنی

در مدل‌های داخل سالنی کاربرد پک به عنوان سینی و یا بشقاب خواهد بود. به همین دلیل به آنها بشقاب یا پلیت سوخاری نیز گفته می‌شود. در این نوع بسته بندی سعی می‌شود تا راحتی مشتری برای مصرف در داخل بشقاب مد نظر قرار بگیرد. در نتیجه سعی می‌شود که دهانه‌های بزرگی برای بشقاب سوخاری سالنی طراحی ‌شود. ابعاد این جعبه‌ها بر اساس نیاز رستوران قابل تغییر است و می‌توان از گرماژ پایین‌تری در آنها استفاده کرد. که این موضوع به عدم نیاز به جابجایی زیاد وعده غذایی که در سالن سرو خواهد شد مربوط است.

جعبه سوخاری
حمل راحت در جعبه سوخاری

جعبه سوخاری بیرون بر

در جعبه غذای بیرون بر سوخاری بر خلاف بشقاب سوخاری، بسته بندی کامل است و برای حمل و نقل و حفظ کیفیت در مدت مشخصی باید برنامه ریزی کرد. حفظ گرمای غذا تا رسیدن به مقصد در کنار خمیر نشدن سوخاری مهم است. از سوی دیگر تکان‌ها و جابجایی نباید آسیبی به مواد غذایی وارد کنند و تا حد امکان چیدمان را نیز حفظ کند. در نتیجه جعبه نباید بیش از اندازه بزرگ و یا کوچک باشد.

همچنین جذب رطوبت تولید شده در بسته بندی به دلیل داغ بودن غذا و انتقال بخار اضافی به بیرون باید در این نوع بسته بندی مورد توجه قرار بگیرد. از سوی دیگر قابلیت بسته بندی آسان و سریع نیز در این جعبه ‌ها اهمیت دارد و نباید پرسنل آشپزخانه را بیش از اندازه به خود درگیر کند. این موضوع علاوه بر اینکه نیروی کاری شما را درگیر خواهد کرد. ممکن است در زمان انتظار مشتریان بیرون بر شما که زمان برایشان اهمیت بیشتری دارد، تاثیر داشته باشد.

طراحی و چاپ جعبه سوخاری

در رابطه با چاپ و طراحی جعبه سوخاری مخصوصا در موارد بیرون بر باید دقت زیادی داشته باشید. هرچند که به ظاهر این موضوع یک مورد جانبی نسبت به کسب و کار اصلی شما به عنوان یک رستوران و فست فود است، اما در حقیقت بیش از این حد اهمیت دارد. در ادامه به این موضوع نگاهی خواهیم کرد.

استفاده از بسته بندی ‌های آماده راحت‌ترین کار و شاید به ظاهر ارزان‌ترین روش برای تامین جعبه سوخاری باشد. اما همیشه راحت‌ترین کار، بهترین کار نیست. به یاد داشته باشید که قبل از اینکه محصول تولید شده در آشپزخانه شما توسط مشتری استفاده شود، بسته بندی شما دیده خواهد شد.

این یعنی اولین ارتباط با مشتری از طریق جعبه‌های شما انجام می‌شود. هرچقدر که این ارتباط اولیه به خوبی انجام شود، رضایت مشتری پس از استفاده از غذای شما بیشتر خواهد بود. فراموش نکنید که بسته بندی شما در غذای بیرون بر قرار است جای بشقاب‌ها و ظروف گرانقیمتی که افراد در خانه‌های خود استفاده می‌کنند را بگیرد. در نتیجه هرچقدر به آنها بیشتر توجه کنید و ظاهر بهتری برای آنها طراحی کنید، رضایتمندی مشتریان شما افزایش خواهد یافت.

فراموش نکنید که شما قرار است یک دکور و یا ویترین در محل کار و یا منزل مشتری خود با استفاده از بسته بندی و جعبه خود راه اندازی کنید. هرچقدر که به این ویترین توجه بیشتری داشته باشید، می‌توانید مشتریان خود را به خریدهای آتی بیشتری ترغیب کنید و همچنین مشتریان بیشتری را برای خود جذب کنید. طراحی بسته بندی مناسب به همراه چاپ اختصاصی این ویژگی‌ها را برای شما به همراه خواهد داشت.

نکته آخر

در این مطلب نگاهی به جعبه سوخاری انداختیم و نکاتی در رابطه با این نوع از بسته بندی فست فود را بررسی کردیم. شما می‌توانید با استفاده از تجربیات و توانمندی‌های شرکت پویا فراز خلاق، جعبه سوخاری اختصاصی خود را طراحی، چاپ و تولید کنید و محصولات سوخاری خود را در بسته بندی خاص خود به مشتریان ارائه کنید.

سوالات متداول

انواع مقوای مناسب برای جعبه سوخاری چیست؟

شما می‌توانید برای سوخاری‌ها بسته بندی‌هایی از جنس مقوای نچرال کرافت و یا ایندربرد استفاده کنید.

گرماژ مناسب برای مقوای بسته بندی سوخاری چقدر است؟

گرماژ براساس مقوای استفاده شده، طراحی جعبه و همچنین وزن سوخاری که در بسته بندی قرار خواهد گرفت متفاوت است. اما اصولا گرماژ بین 250 تا 500 بیشتر استفاده می‌شود.

بشقاب سوخاری با جعبه سوخاری چه تفاوتی دارد؟

بشقاب سوخاری در واقع جعبه‌ای بدون در است که طراحی متفاوتی دارد و برای پذیرایی از مشتریان داخل سالن از آنها استفاده می‌شود.

یک پاسخ به “کدام جعبه سوخاری را انتخاب کنیم؟”

  1. پویا فراز خلاق گفت:

    با سلام و احترام

    بله. باید از ورق ای فلوت بهداشتی استفاده بشه.
    پیشنهاد ما اینه برای اینکه روغن سوخاری جذب ورق نشه و شکل مناسبی بگیره از یه کاغذ مومی برای زیر سوخاری استفاده کنید.

    برای اطلاعات بیشتر، از طریق راه‌های تماس در پایین صفحه با ما در ارتباط باشید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید: