تلفن
۹۱۰۰۵۶۳۶ EN

بسته بندی خشکبار چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

توسط پویا فراز خلاق | ۹ فروردین ۱۴۰۲

مقدمه

بسته‌بندی خشکبار در قلب صنایع غذایی مدرن قرار دارد و تعداد کمی از مواد خشک بدون بسته‌بندی فروخته می‌شوند. بسته‌بندی خوب از ضایعات جلوگیری می‌کند و تضمین می‌کند که خشکبار کیفیت مطلوب خود را در طول عمر مفید خود حفظ کنند. بسته‌بندی خشکبار چیزی است که هر فردی با آن آشنایی دارد. فناوری بسته‌بندی با حفظ محصولات غذایی و افزایش عمر مفید آن‌ها نقش مهمی در ایمنی خشکبار ایفا می‌کند. اگر سفر خود را به فروشگاه مواد غذایی و خشکبار آغاز کنید، متوجه خواهید شد که تقریباً تمام محصولاتی که به خانه می‌آورید بسته‌بندی شده‌اند. در این مقاله با تکنولوژی بسته بندی خشکبار بیشتر آشنا می‌شوید.

بسته بندی خشکبار چیست؟

غذاهای خشک دارای شرایط بسته‌بندی خاصی هستند. تولیدکنندگان کالاهای خشک به دنبال راهکارهایی هستند که مانع رطوبت شود و محصول را از کلوخه شدن محافظت کند. مدیریت محصولات غذایی خشک می‌تواند بسیار دشوار باشد. زیرا قبل از بسته‌بندی باید به خوبی خشک شوند. این کار برای اطمینان از عدم وجود رطوبت در اطراف آن‌ها انجام می‌شود تا در هنگام حمل و نقل مشکلی ایجاد نشود.

بسته بندی‌های خشکبار موجود در فروشگاه جلب توجه می‌کنند.

تصویر۱: بسته بندی‌های خشکبار موجود در فروشگاه جلب توجه می‌کنند.

بسته‌بندی مواد غذایی خشک باید با نهایت دقت انجام شود. غذاهای خشک بیشتر در برابر آفات آسیب‌پذیر هستند و برای مقابله با این، از بسته‌بندی استفاده می‌شود. سیستم چند لایه آن از ورود میکروب‌ها جلوگیری می‌کند. کیسه‌ها و فویل‌های آلومینیومی ‌نمی‌توانند حرارت را تحمل کنند و به همین دلیل محتویات به زودی خراب می‌شوند. بسته‌بندی خشکبار به نحوه بسته بندی، مواد مورد استفاده و فناوری‌ای که این امکان را می‌دهد اشاره دارد و برای اهداف مختلفی مانند افزایش ماندگاری اقلام انجام می‌شود.

در حالی که بسته‌بندی خشکبار جزء جدایی‌ناپذیر صنایع غذایی است و به نگهداری خشکبار کمک می‌کند، اما گاهی اوقات می‌تواند باعث نگرانی در مورد ایمنی مواد خشک شود. برخی از مواد بسته‌بندی مانند انواع خاصی از پلاستیک، پلی اتیلن و استایروفوم می‌توانند در هنگام گرم شدن سموم آزاد کنند و برای مصرف کنندگان خطرناک باشند. مواد بسته‌بندی که تحت تابش قرار می‌گیرند (همراه با غذا) می‌توانند مواد ناایمن را به غذا منتقل کنند. در بسته بندی خشکبار از مواد مختلفی از جمله رنگ برای چاپ برچسب‌های رنگارنگ و چسب برای بسته نگه داشتن بسته‌بندی استفاده می‌شود. به منظور محافظت مؤثر از مصرف کنندگان، مقامات مربوطه هر یک از این مواد بسته‌بندی را به صورت جداگانه تأیید می‌کنند و آن‌ها را تحت پروتکل‌های آزمایش دقیق قرار می‌دهند.

مهم‌ترین وظایف بسته بندی خشکبار چیست؟

برای ایجاد بسته‌های خشکبار چیزهای بیشتری از آنچه به چشم می‌آید وجود دارد. در اینجا برخی از عملکردهای ضروری بسته‌بندی خشکبار آورده شده است:

نگهداری: بسته‌بندی خشکبار از تماس هوا و رطوبت با مواد خشک جلوگیری می‌کند. مواد غذایی باز ممکن است در عرض چند ساعت پوسیده شوند. خشکبار بسته‌بندی شده به درستی ماندگاری طولانی دارند.

محافظت در برابر عوامل بیولوژیکی: بسته‌بندی خشکبار همچنین از آن‌ها در برابر عواملی مانند موش‌ها، حشرات، میکروب‌ها، باکتری‌ها و سایر عوامل بیولوژیکی محافظت می‌کند که می‌توانند غذا را فاسد کنند یا غذا را برای خوردن خطرناک کنند.

اطلاعات: همه ما برچسب روی بسته‌بندی خشکبار را می‌خوانیم. بسته بندی خشکبار به برندها اجازه می‌دهد اطلاعات مهمی‌ مانند نام برند، تاریخ انقضا و مواد تشکیل دهنده هر ماده غذایی را که می‌فروشند ارائه دهند.

اولویت یک بسته بندی خوب خشکبار، محافظت و ماندگاری است.

تصویر۲: اولویت یک بسته بندی خوب خشکبار، محافظت و ماندگاری است.

بسته‌بندی خشکبار خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

متخصصان بسته‌بندی می‌دانند که بسته‌بندی خشکبار با کیفیت بالا باید دارای ویژگی‌های زیر باشد:

عدم نشتی: مواد و روش بسته‌بندی باید اطمینان حاصل کند که پس از انجام بسته بندی خشکبار نشت نمی‌کند.

محکم: بسته‌بندی باید به اندازه کافی مستحکم باشد تا بتواند استرسی را که در طول حمل و نقل، بارگیری و تخلیه متحمل می‌شود تحمل کند.

درجه غذایی: برخی از بسته بندی‌های مواد غذایی از مواد ارزان قیمت برای به حداقل رساندن هزینه‌ها استفاده می‌کنند. با این حال، این مواد می‌توانند با غذا واکنش شیمیایی داده و به یکپارچگی ماده غذایی آسیب برسانند. بنابراین، مواد بسته‌بندی باید از نوع مناسب برای خشکبار باشد.

هواگیر: در حالی که اطمینان حاصل می‌شود که غذا نشت نمی‌کند، بسته‌بندی خشکبار نیز باید تضمین کند که هوا یا رطوبت وارد نمی شود.

کارآمد: یک راه حل خوب بسته‌بندی خشکبار باید اتلاف مواد را به حداقل برساند. باید از مقدار دقیق مواد مورد نیاز برای آب بندی موثر محصول استفاده کند.

دوستدار محیط زیست: امروزه توجه بیشتری به عوامل محیطی مرتبط با بسته‌بندی شده است. تلاش‌هایی برای ایجاد راه‌حل‌های بسته‌بندی برای خشکبار که سازگار با محیط‌زیست باشد، در حال انجام است. بسته‌بندی خشکبار خوب امروزه حاوی اطلاعات بازیافتی در مورد نحوه دور انداختن مواد مصرف شده است.

پرمصرف‌ترین مواد بسته بندی خشکبار کدامند؟

برخی از پرکاربردترین مواد بسته‌بندی خشکبار بسته‌بندی کاغذ و مقوا هستند.

بسته‌بندی کاغذ و مقوا

کاغذ و مواد مقوای ضخیم در مورد استفاده به عنوان مواد بسته‌بندی خشکبار تقریباً ۳۴٪ سهم بازار را دارند. این ماده برای بسته بندی خشکبار مانند برنج، عدس و آرد استفاده می‌شود. ارزان و زیست تخریب‌پذیر است.

پلاستیک‌ها

بسته بندی‌های پلاستیکی برای مواد خشک به دو دسته مواد پلاستیکی سخت و مواد پلاستیکی انعطاف‌پذیر طبقه بندی می‌شوند. آن‌ها به ترتیب ۲۷ درصد و ۱۰ درصد از سهم بازار را در اختیار دارند. از مزایای ظروف پلاستیکی می‌توان به قیمت پایین، قابلیت قالب‌گیری به هر شکل، وزن کم و سهولت پردازش اشاره کرد. با این حال، بسته‌بندی ظروف پلاستیکی خشکبار به دلیل چالش‌های بازیافت آن‌ها با انتقادات زیادی روبرو هستند.

شیشه

بطری‌های شیشه‌ای به دلیل ماهیت غیرقابل نفوذ خود، روش انتخابی برای بسیاری از مواد غذایی مایع هستند. این یک روش شیمیایی ایمن است و می‌تواند به طور بی‌پایان بازیافت شود. با این حال، یکی از نکات منفی این بسته‌بندی خشکبار وزن سنگین آن است. همچنین به راحتی می‌شکند.

فلزات

فلزات می‌توانند محصولات غذایی جامد و مایع را حمل کنند. می‌توانید ببینید که این روش برای نوشیدنی‌ها و غذاهای کنسرو شده استفاده می‌شود. فلزات بدون وزن سنگین یا ماهیت ظریف شیشه فواید مشابهی با شیشه دارند. فلزات مورد استفاده در صنایع غذایی عبارتند از فولاد و آلومینیوم با روکش قلع، که دومی به دلیل خاصیت مانعی که دارد محبوبیت بیشتری پیدا می‌کند.

طراحی شیک و زیبای بسته‌بندی، رقابت را در بازار آسان‌تر خواهد کرد.

تصویر۳: طراحی شیک و زیبای بسته‌بندی، رقابت را در بازار آسان‌تر خواهد کرد.

شرکت بسته‌بندی خشکبار

ما به عنوان یک ساختار بسته بندی، راه حل‌های بسته‌بندی را در ساختارهای مواد مورد نظر برای محصولات غذایی خشک ارائه می‌دهیم. از اولین و مهم‌ترین نکاتی که برای بسته بندی خشکبار در نظر گرفته‌ایم عبارتند از:

  • مانع بالا
  • نفوذپذیری کم اکسیژن و بخار آب
  • چسبندگی حرارتی کم
  • محافظت در برابر نور
  • قدرت لمینیت بالا
  • بی بو
  • مقدار COF پایین
  • کاربرد لاک مات

مصرف کنندگان امروزی از اثرات زیست محیطی یک محصول آگاه هستند. این امر به بسته‌بندی محصول نیز گسترش می‌یابد، که به دلیل پایداری نیز ارزش دارد. ما دائماً به دنبال جایگزین‌های پایدارتری برای مواد خام سنتی و بکر مبتنی بر نفت هستیم. هدف ما این است که مواد اولیه بازیافتی و زیستی را به یک استاندارد در تجارت خود تبدیل کنیم.

برای حفظ و نگهداری از خصوصیات طبیعی یا اصلی غذاهای خشک، استفاده از بسته بندی‌های هوابند لازم است، که همچنین باید خشکبار را از نور، رطوبت و گرما ایمن نگه دارند. بسته بندی خشک استفاده از پلاستیک ضدآب مخصوص در بسته‌بندی و نگهداری محصولات غذایی برای جلوگیری از جذب رطوبت محیط است. همچنین در جلوگیری از رطوبتی که از خود محصول خارج می‌شود نیز موثر است. بسته‌بندی مواد غذایی خشک مانند ماکارونی، برنج و حبوبات باید محصول را در برابر رطوبت محافظت کرده و تمام خواص خود را تا زمان مصرف حفظ کند.

طراحی جعبه یا کارتن، بر اساس سفارش شما انجام می‌شود.

تصویر ۴: طراحی جعبه یا کارتن، بر اساس سفارش شما انجام می‌شود.

جعبه خشکبار

هر مواد غذایی، بسته‌بندی مخصوص به خود را دارد و بر اساس نوع محصول، بسته‌بندی آن انتخاب می‌شود. معمولاً برای مواد غذایی خشک، استفاده از جعبه یا کارتن کاربرد بیشتری دارد. ما این امکان را به مشتریان خود می‌دهیم که جعبه‌های سفارشی خود را به دو صورت خصوصی و عمومی انتخاب کنند.

در دسته استراکچرهای خصوصی، جعبه محصول خشکبار شما، بر اساس نیازتان در سایز و شکل و ساختار متفاوت با بقیه جعبه‌های موجود در بازار خواهد بود. در حالی که در دسته عمومی، شما می‌توانید بر اساس مدل‌ها و استراکچرهای موجود در شرکت ما انتخاب کنید.

بسته بندی خشکباری که ما تولید می‌کنیم، استانداردهای لازم برای بسته‌بندی خشکبار را در بازارهای داخلی و خارجی دارد، بنابراین برای صادرات نیز مناسب است. این جعبه‌ها که در ابعاد و وزن گوناگون تولید می‌شوند، ویژگی‌هایی دارند که آن‌ها را با استانداردهای بین‌المللی هماهنگ کرده و برای صادرات مناسب می‌کند. چون خشکبار همیشه یکی از بزرگ‌ترین تولیدات ایران بوده است، بنابراین باید در بسته بندی‌های مناسب از نظر کیفیت و ظاهری عرضه شوند. وقتی محصولات شما در بسته‌بندی شیک و کیفیت عالی عرضه شوند، بدون شک رقابت را در بازار برای شما آسان‌تر خواهد کرد.

سیستم‌های چاپ برای بسته بندی مواد غذایی خشک

برای چاپ‌های متوسط و کوتاه، گزینه ایده‌آل چاپ افست است. برای حجم بالای تولید، روتوگراور یا فلکسوگرافی را توصیه می‌کنیم. برای بسته‌بندی مواد غذایی خشک که تصویر بصری اهمیت ویژه‌ای دارد، چاپ دیجیتال را توصیه می‌کنیم.

کارتن‌ها به دو روش دستی و اتوماتیک قابل سر هم کردن هستند.

تصویر۵: کارتن‌ها به دو روش دستی و اتوماتیک قابل سر هم کردن هستند.

رضایت مشتریان در  بسته بندی خشکبار

مشتریان ما بسته‌بندی ما را به لطف راه حل‌های مواد نوآورانه، گزینه‌های قابل بسته شدن مجدد و کیفیت چاپ درجه یک همراه با طیف گسترده‌ای از راه حل‌های پیشرفته چاپ انتخاب می‌کنند. بسته‌بندی با کارایی بالای ما بادوام و کاربردی است و در هنگام تولید و در زنجیره خرده فروشی در برابر حمل و نقل خشن مقاومت می‌کند. ما همچنین به قابلیت بازیافت و پایداری راه حل‌های بسته‌بندی خود توجه می‌کنیم.

وقتی صحبت از بسته‌بندی و گرایش‌های بصری به میان می‌آید، ما در زمان رنگ‌های مات و رنگ‌های زمینی زندگی می‌کنیم. این روند ناشی از افزایش آگاهی زیست محیطی و در نتیجه نیاز به انتقال ارزش‌های پایدار است. امروزه کاربردها و پرداخت‌های جدید مانند احساس طبیعی، سطوح مات و زبر با چاپ جذاب و باکیفیت ترکیب شده است.

بسته بندی خشکبار مناسب در قفسه‌های فروشگاه‌ها توجه مشتری را جلب می‌کند. همه از بسته‌بندی‌هایی لذت می‌برند که استفاده از آن آسان است یا حتی دارای برخی ویژگی‌های اضافی است: مانند قابلیت بسته شدن مجدد برای آسان‌تر کردن زندگی روزمره شما. برای برخی افراد نیز بسته‌بندی‌ای که به راحتی باز و استفاده شود یک ضرورت است.

سخن آخر

ما می‌توانیم به شما کمک کنیم بسته‌بندی‌هایی را تحویل دهید که ظاهری خوب داشته باشند و در طول تولید و در زنجیره خرده‌فروشی همچنان در برابر حمل و نقل خشن مقاوم باشند. بسته‌بندی مواد غذایی خشک ما با بالاترین کیفیت و استانداردهای بهداشتی مطابقت دارد. آن‌ها محصولات غذایی خشک شما را ترد و طعم‌دار نگه می‌دارند و در شرایط عالی به مصرف کنندگان تحویل می‌دهند. سال‌ها تجربه ما در طراحی و چاپ بسته بندی خشکبار باعث شده است انواع متنوعی از بسته بندی را در طرح‌های جذاب و خلاقانه، با کیفیت بالا، به مشتریان عرضه کنیم.

سوالات متداول

بسته بندی خشکبار مناسب دارای چه ویژگی‌هایی است؟

تلاش برای افزایش ماندگاری بالای مواد خشک، حفاظت در برابر رطوبت و نور و دما، همچنین زیبایی ظاهری بسته‌بندی از ویژگی‌های یک بسته‌بندی مناسب است.

چند نوع بسته‌بندی خشکبار داریم؟

بر اساس نوع ماده غذایی، پرکاربردترین مواد بسته بندی خشکبار شامل کاغذ و مقوا، پلاستیک، شیشه و فلزات می‌شود.

برای چاپ بسته بندی از چه روش‌هایی بیشتر استفاده می‌شود؟

چاپ افست و چاپ فلکسوگرافی دو روشی هستند که برای بسته بندی مواد غذایی بیشترین کاربرد را دارند ولی به صورت کلی استفاده از چاپ دیجیتال برای خشکبار توصیه می‌شود.

۱ --- ۲ --- ۳ --- ۴ --- ۵
[میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید: