۹۱۰۰۵۶۳۶ EN

برچسب ها

جدیدترین مطالب

مطالب پر بازدید

11  استراتژی برتر طراحی جعبه و بسته بندی در سال 2020

توسط پویا فراز خلاق | ۲ تیر ۱۳۹۹

طراحی بسته‌ بندی درحال جابه‌جایی مرزهای ظاهری، عملکرد و طراحی ساختار بسته‌ها است. رنگ‌های هیجان‌انگیر، تصاویر، فرم و سایر عناصر طراحی در کنار هم قرار می‌گیرند تا بسته‌ بندی‌ های غیرمنتظره‌ای را برای محصولات ایجاد و به برندها برای ورود به بازار رقابت کمک کنند.

در سال 2020 با منحصربه‌فرد و خلاقانه‌ترین بسته‌ بندی‌های سالیان اخیر رو به رو هستیم . اگر برندها و طراحان می‌خواهند در این بازار به موفقیت برسند، باید درک روشنی از این تحولات داشته باشند. در ادامه برخی از استراتژی‌های برتر طراحی بسته بندی سال 2020 را مرور می‌کنیم.

 اول) دگردیسی؛

تعداد زیاد برندها و محصولات باعث شده مصرف کنندگان گزینه‌های زیادی برای انتخاب پیش رو داشته‌باشند. فروش محصول در چنین فضایی برای شرکت‌های تجاری چالش برانگیز شده‌است. استفاده از طراحی خلاقانه که ایده‌های جذابی مانند دگردیسی را نشان می‌دهند می‌تواند پاسخ مناسبی برای این چالش باشد. تصاویری که انواع مختلفی از دگردیسی را نشان می‌دهند می‌توانند به برندها کمک کنند تا به یاد بمانند. پرندگانی که میوه می‌شوند. مناظری که به بخشی از حیوانات تبدیل می‌شوند و….

این نوع از بسته‌بندی‌ها نه تنها داستان برند یا محصول را تعریف می‌کنند بلکه خود به تنهای زیبائی هنری دارند. در حالتی که یک عنصر طراحی دچار دگردیسی به عنصر دیگری می‌شود؛ طرح بیشتر از آن چیزی می‌شود که به چشم می‌آید و این توهم دیداری نه تنها باعث ایجاد توجه بصری می‌شود، بلکه توجه مصرف‌کنندگانی که دوستدار جزئیات دقیق و پیچیده هستند را نیز بخود جلب می‌کند. این امر می‌تواند در محل فروش باعث تمایز برند با رقبا شود.

 

دوم) طرح‌های آینده‌نگرانه؛

زمانیکه طراحی بسته‌بندی با آینده‌نگری ترکیب می‌شود سکوی پرشی برای برند در ذهن مخاطب می‌سازد و تعداد زیادی از مشتریان را مجذوب خود می‌کند. استفاده از رنگهای نئونی و طیف‌های رنگی، طراحی لوگوهای مینیمالیستی در ترکیب با هم می‌توانند یک بسته‌بندی جدید و بی همتا خلق کنند.

 

سوم) طرح‌بندی‌های منظم؛

در فرم و ساختار بسته‌بندی‌، یک زیبایی ذاتی وجود دارد که باعث زیبایی بصری و موازنه طرح گرافیکی می‌شود. این موازنه و زیبایی می‌تواند در ترکیب با تایپوگرافی گسترش یابد. در تایپوگرافی معمولن از انواع مختلفی از ترکیب‌های منحصربه‌فرد و فونت‌های جالب استفاده می‌شود. طرح با خطوط واضحی که سطح بسته‌بندی را به فضاهای مرتب و متعادل تقسیم می‌کند تفکیک می‌شود و باعث می‌گردد طرح به راحتی قابل خواندن باشد. تایپوگرافی به طراحان اجازه نگاه مینیمالیستی به طراحی می‌دهد و نظمی را در طرح ایجاد می‌کند که مورد توجه مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد. طرح‌های تایپوگرافی در حال حاضر در قفسه فروشگاه‌ها دیده می‌شوند. انتظار می‌رود که این روند در سال 2020 چشمگیرتر شود.

 

چهارم) طیف رنگی مات و تصاویر تار؛

بسته‌بندی‌های آینده‌نگرانه تنها طرح‌هایی نیستند که از طیف‌های رنگی استفاده می‌کنند. در سال 2020 بزرگترین ترند در استفاده از طیف‌های رنگی بکارگیری نقطه‌های رنگی (Bitmap) و طرح‌های مات است. طراحان از عکس‌های مات در پس‌زمینه و تصاویر واضح در پیش‌زمینه استفاده می‌کنند. طرح‌ها و تصاویر مات، بسته‌بندی را وارد مرحله جدیدی کرده‌اند و تمایز سوژه از بک‌گراند مشخصه مهم این گونه از طراحی است.

 

پنجم) طراحی هولوگرافیک در زمینه سیاه؛

یکی دیگر از ترندهای بسته‌بندی 2020 بکارگیری طرح‌های هولوگرافیک در کنار استفاده از طیف‌های رنگی است که سال قبل هم وجود داشته است. افکت‌های درخشان، چند رنگ و متالیک یا ترکیبی از همه بر بک‌گراند سیاه یا سفید دیده می‌شود.

پارسال روند رو به افزایش استفاده از طرح‌های هولوگرافیک را شاهد بودیم و انتظار داریم امسال بیشتر این روند را در ترکیبی از طیف‌های رنگی، در پس زمینه‌های خنثی ببینیم که جذابیت و طراوت خاصی را منتقل می‌کنند. استفاده از طرح‌های هولوگرافیک در زمینه سیاه بویژه در بسته بندی آرایشی و بهداشتی موجب خلق بسته‌های جذابی می‌شود.
Daria – -طراح در 99designs

 

ششم) طراحی با رنگ‌های پاستلی برگرفته از طبیعت؛

همانطور که گفته شد، رویکرد اکولوژیکی یکی از مهم‌ترین روندهای  بسته‌بندی در سال 2020 است. انتظار می رود این روند تغییراتی در رنگها اعمال کند.

طی چند سال گذشته بسته‌بندی تحت سلطه رنگهای پاستلی روشن و براق بوده‌است. در سال 2020 ، برندها به دنبال تُن‌های ظریف‌تر برای محصولات خود هستند. بویژه این مورد در بسته‌بندی صنایع غذایی و محصولات ارگانیک به زیبایی دیده می‌شود. استفاده از انواع رنگهای آبی، سبز و قهوه‌ای در این بخش مرسوم است.

obacht  – طراح دیگر 99designs

با وجود اینکه سالهاست رنگهای طبیعی بیشتر، مورد توجه شرکت‌های ارگانیک است، در سال 2020  با ترند شدن حفاظت از محیط زیست و افزایش تمرکز مصرف‌کنندگان بر روی خرید محصولات از مارک‌های سازگار با محیط زیست، باید شاهد سیل برندهایی باشیم که شروع به پذیرش رنگهایی با الهام از طبیعت می‌کنند.

هفتم) طراحی بسته‌ بندی سازگار با محیط زیست:

تغییرات آب و هوا به یک بحران تبدیل شده‌است. بنابراین، یکی از مهم‌ترین تغییرات در سال 2020 بدون شک این است که، برندها در بسته بندی‌های خود رویکردی سازگارتر با محیط زیست داشته باشند.

یکی از بزرگترین چالش‌ها برای طراحان و مشتریان در در بحران بحران آب و هوا، یافتن جایگزین‌های دوستدار محیط زیست و بدون پلاستیک است. در سال 2020 از برندها انتظار می‌رود که در طراحی بسته‌بندی‌های خود به استفاده  از مواد سازگار با محیط زیست و موادی که به راحتی قابل بازیافت باشند روی بیاورند.
Obacht

پیش‌بینی Obacht این است که این امر باعث می شود طراحان به فکر ظاهر و متریال‌هایی به غیر از جعبه باشند و سبک طراحی خود را متناسب با این روند بسته‌بندی جدید تنظیم کنند.

ff

هشتم) حداکثرگرایی و طراحی بسته‌ بندی با جزئیات دقیق؛

مینیمالیسم همیشه در طراحی بسته‌بندی جایگاه ویژه خود را دارد. اما بنابر پیش‌بینی کارشناسان، موجی از مصرف‌کنندگانی که بیشتر به دنبال جزئیات و تجمل در محصولات هستند در راه‌اند. به همین دلیل است که به نظر می‌رسد تجمل‌گرایی در طراحی بسته‌بندی بسیار مورد استفاده قرار گیرد.

اقتصاددان‌های برتر دنیا برای سال 2020 رکود اقتصادی را پیش‌بینی کرده‌اند. ولی مردم همیشه به دنبال زیبائی و اشیای خاص در زندگی هستند و با وجود بد شدن شرایط، باز هم کالاهای لوکس و زیبا خواستار دارد. با آهسته شدن سرعت رشد اقتصاد جهانی، یکی از روندهای طراحی بسته‌بندی که من در حال ظهور می‌بینم، لوکس‌تر شدن بسته‌بندی‌ها، استفاده از رنگهای خالص‌تر، طراحی‌های پرکار و پر از جزئیات و گرافیک زیبا که کیفیت محصول را نشان می‌دهد خواهد بود.

Agi Amri – طراح در 99designs

هنگامی که به دلایل اقتصادی انواع دیگر تجربیات سطح بالا مانند تعطیلات لوکس وجود نداشته باشد مصرف‌کنندگان بیشتر به دنبال تجربه محصولات متنوع هستند. این امر موجب شده برندهای بیشتری به سمت طرح‌های لوکس، پیچیده‌تر و دقیق‌تر، رنگهای غنی‌تر و الگوهای پیچیده گرایش پیدا کنند.

 

نهم) بسته‌ بندی‌هایی که داستانی را روایت می‌کنند؛

در سال 2020 برندها برای ارتباط موثر با مشتریان خود به چیزی بیش از طراحی خوب نیاز دارند و لازم است سطح دیگری از بسته‌بندی را تجربه کنند و روایتی تازه از خود به مخاطب ارائه نمایند.

اگرچه برای همه برندها مهم است که از بسته‌بندی روایتی بهره ببرند، ولی برای محصولاتی که بصورت آنلاین فروخته می‌شوند این موضوع از اهمیت ویژه‌تری برخوردار است. چرا که محصولات در فروش آنلاین، قابل دیدن و لمس کردن از نزدیک نیستند. بنابراین برندها چاره‌ای ندارند جز اینکه از هر آنچه در دسترس است استفاده کنند تا داستان برند را بازگو کنند و با مخاطب ارتباط برقرار نمایند. در بسته‌بندی روایتی، هر جعبه دارای یک طراحی اختصاصی است که داستان نام تجاری یا کالای درون خود را بیان می‌کند.

ویل کریسپین – مدیر توسعه استراتژیک در 99designs – می گوید:

در ارتباط با مشتریان‌مان یاد گرفته‌ایم، که بسته‌بندی باید داستانی را برای مخاطب بازگو کند. بویژه در خریدهای آنلاین که افراد فقط بسته‌بندی را می‌بینند. پس بسته‌بندی‌ها باید وزن روایی خاصی داشته باشند تا انتخاب شوند.

در سال 2020، از برندها انتظار می‌رود که رویکرد جامع‌تری نسبت به طراحی بسته‌بندی داشته باشند و از بسته‌بندی به عنوان فرصتی برای گفتن داستان برند خود و ایجاد ارتباط عمیق‌تر با مشتریان استفاده کنند.

دهم)طراحی سازهای جدید برای محصولات سنتی:

در سال 2020 انتظار می‌رود که طرح‌ها با ساختارهای سنتی‌تری اجرا شوند. موثرترین روش در این راه، استفاده از ساختار، برای تعریف کردن داستان محصول یا برند است. مثلن یک برند تولیدکننده رنگ برای ارائه محصول خود از بسته‌بندی‌ای به شکل پالت استفاده نموده‌است؛ یا یک شرکت ارائه میوه و سبزیجات تازه، از بسته بندی به شکل یک کشاورز استفاده کرده‌است.

طراحان همیشه به دنبال شکل‌های جدید هستند. هر سال می‌توانیم بسته‌بندی‌های زیادی را مشاهده کنیم که با شکل‌های تازه بازی می‌کنند. انتظار داریم امسال این نوع از طراحی، بیشتر مورد اقبال قرار گیرد و بسته‌بندی‌های بیشتری را در قفسه فروشگاه‌ها با این شرایط داشته‌باشیم.

Mila Katagarova – از طراحان 99designs

ff

 

یازدهم) بسته‌بندی شفاف که امکان دیدن رنگ‌های محصولات و درخشش آنها را ایجاد می‌کند؛

بسیاری از محصولات، بویژه محصولات مراقبت پوست، از خودشان رنگ دارند. امسال برندهای بیشتری به دنبال نشان دادن رنگ این دسته از محصولات هستند. استفاده از بسته‌بندی‌های بی‌رنگ، یک بازی برد برد است که به برندها اجازه می‌دهد رویکرد مینیمال به طراحی بسته‌بندی‌های خود داشته باشند و اجازه دهند محصولات‌شان در مرکز توجه قرار گیرند و رنگ خود را به نمایش بگذارند. در حقیقت در این شیوه از طراحی، رنگ محصول به عنوان یکی از بخشهای طراحی استفاده می‌شود. انتظار داریم امسال برندهای بیشتری از این شیوه استفاده کنند.

می‌گوید:

این روند طراحی به خصوص در نوشیدنی‌ها بیشتر دیده می‌شود. زیرا چاپ را می توان به طور مستقیم روی شیشه انجام داد یا با استفاده از یک برچسب شفاف، طرح را روی رنگ محصولی که درون بطری قرار دارد پیاده نمود. برندها بیشتر از رنگ سفید یا سیاه در مقابل رنگ واقعی محصول به عنوان رنگ پس زمینه استفاده می‌کنند.
Obacht


منبع: 99designs.com

2 پاسخ به “11  استراتژی برتر طراحی جعبه و بسته بندی در سال 2020”

  1. محمد گفت:

    مطالب سایت عالی و بسیار آموزنده بود.
    امیدوارم قیمتهاتون هم برای مشتری عالی باشه

    • خوشحالم که مطالب ما مورد توجه شما قرار گرفته، تمام تلاشمون را برای تولید مطالب به روز و با کیفیت در حوزه چاپ و بسته‌بندی انجام خواهیم داد. در زمینه قیمت هم می‌تونین با بخش فروش، داخلی 100،101،102،103 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید: