بسته بندی های جدید و کاربردی همبرگر با توجه به نیاز صنعت مواد غذایی

جعبه های خلاقانه همبرگر به یک بخش جدانشدنی در بخش بسته بندی  و تبلیغات رستوران ها تبدیل شده است، هنر بسته بندی که از سالیان دور با بشر همراه بوده است در یکی دو قرن اخیر دچار تحولات بزرگی شده است و روز به روز به سمت تکامل پیش می رود و هر لحظه بر کارایی های آن اضافه می گردد. امروزه به دلیل گسترش غذاهای بیرون بر نیاز به بسته بندی و جعبه هایی با کاربردهای ویژه وجود دارد.

طراحان و رستوران ها برای این منظور به دنبال بسته بندی های جذاب و کاربردی هستند. یکی از این غذاها همبرگر است که به یک غذای محبوب و جهانی تبدیل شده است. طبق آمار روزانه ۶۸ میلیون نفر یعنی معادل یک درصد از جمعیت جهان در رستوران های مک دونالد غذا می خورند. آمار جالب دیگری که درباره ی مک دونالد می توان به آن اشاره کرد این است که این رستوران زنجیره ای در هر ثانیه ۷۵ همبرگر می فروشد. از این رو نیاز به بسته بندی های جذاب و خلاقانه و در عین حال کاربردی و راحت برای مصرف کنندگان احساس می شود. در این مقاله به بررسی 9 بسته بندی و جعبه همبرگر نوآورانه معرفی می شود.

بسته بندی همبرگر Big Mac

خانم جسیکا استول طراح صنعتی از دانشگاه آریزونا بسته بندی همبرگر بیگِ مک دونالد را باز طراحی کرده است. این جعبه خلاقانه همبرگر در سال 2015 در بخش بسته بندی CORE77 DESIGN AWARDS به عنوان طرح برگزیده نامزد دریافت جایزه گردید. این بسته بندی یک طراحی ساده و کاربردی است که یک تصویر جدید و نمادینی را به برگرمک دونالد ارائه می دهد. در این بسته بندی همبرگر و سیب زمینی سرخ کرده به صورت یکجا در بخش های جداگانه در یک بسته بندی قابل حمل قرار می گیرند. بسته به نیاز کاربران ، این بسته بندی می تواند به صورت ایستاده و ساکن و هم در حال حرکت مورد استفاده قرار گیرد.
بسته بندی همبرگر در حالت معمولی خود روی هر سطح به صورت ایستاده قرار گرفته و آماده برای استفاده کردن و خوردن است. علاوه بر این، دسته های طراحی شده در طرفین بسته بندی همبرگر آن را برای حمل و نقل آسان مهیا نموده است.
برای خوردن همبرگر در حال حرکت، جعبه همبرگر با استفاده از تایی که به صورت خلاقانه در وسط آن قرار دارد به سمت داخل خم شده و از حالت مربع به شکل گوه در خواهد آمد. در این حالت مصرف کننده به راحتی با یک دست قادر به خوردن همبرگر و یا سیب زمینی سرخ کرده است. هنگامی که فرد بر روی صندلی در محل کار خود یا در اتوبوس نشسته است و یا در حال رانندگی است می تواند بسته بندی را بر روی پاهای خود جای دهد.

از ویژگی های این بسته بندی کاربردی بودن آن است به نحوی که مصرف کنندگان به دلیل در دسترس بودن بهتر همبرگر و سیب زمینی سرخ کرده، در شرایط بهتری می توانند غذای خود را میل نمایند. چه در هنگام ترافیک هنگام رانندگی و چه در کلاس و یا محل کار، این فرم بسته بندی یک تجربه راحت و طبیعی در خوردن غذا را فراهم می کند که بسیار لذت بخش است.

بسته بندی برگر بیرون بر Sierra Nevada Delivery Box

این جعبه بیرون بر توسط دو کلمبیایی با نام های alejandra Forero و Maria del Sol Poveda برای مجموعه Sierra Nevada Hamburguesas طراحی شده است. در این بسته بندی از ورق های موج دار میکرو برای بسته بندی همبرگر، سیب زمینی سرخ کرده، نوشیدنی و سس های مختلف استفاده گردیده است.

آن ها به دنبال این بودند که همبرگر را بصورت تازه و گرم درب منزل تحویل مشتریان خود دهند. برای حفظ و نگهداری محتویات بسته بندی شامل سس، سیب زمینی و سبزیجات همبرگر از محفظه های جداگانه در آن استفاده شده تا هر یک در جای مخصوص خود قرار گیرند.

حفره های سس به صورت خورشیدی طراحی شده تا سس در آن محکم و ثابت باقی بماند و در هنگام حمل از آن خارج نشود. درون جعبه نیز با مقسم جدا شده تا فضای مناسب برای سیب زمینی و همبرگر در نظر گرفته شود. همچنین در این بسته بندی بیرون بر از مزایای نظیر سازگار با محیط زیست از مواد کاملاً قابل بازیافت و حداقل استفاده از جوهر برای ساخت این جعبه استفاده شده است. ابعاد بسته نیز کاملا متناسب با انبار وسایل نقلیه حمل و نقل هستند .

بسته بندی همبرگر HAVI Global Solutions

شرکت HAVI به دنبال توسعه بیشتر بر روی جعبه های مقوایی سازگار با محیطزیست برای ساندویچ های بزرگ بود. برای این منظور آن ها به مقوای ضخیم تر و جعبه ها و بسته بندی های مستحکم تر نیاز داشتند که خود منجر به مصرف منابع طبیعی بیشتری برای تولید خواهد شد. برای حل این مشکل HGS ، همراه با Van Genechten Packaging ، یکی از تامین کنندگان اروپایی مک دونالد یک جعبه سبک با ورق N-flute را برای همبرگرهای مک دونالد توسعه داده اند. این خود باعث استحکام بیشتر جعبه نسبت به مقواهای رایج شده و از طرفی کیفیت چاپ بالایی را برای جعبه همبرگر به همرا داشت.
با تغییر متریال مورد استفاده در ساخت جعبه همبرگر ، وزن کلی کارتن کاهش یافت. در عین حال ، جعبه جدید عملکرد بهتر، کیفیت بالای چاپ و درک مسائل زیست محیطی و پاسخ مثبت به آنها را ارائه می داد. استفاده از ورق های N-flute وزن کلی جعبه را در حدود 20 درصد کاهش داد.

جعبه های ساخته شده از فیبرهای دست اول بوده که 74 درصد آن از جنگل های دارای مجوز (FSC- و PEFC دارای گواهی نامه) تهیه شده است. بسته بندی جدید در سال 2008 جایزه Pro Carton ECMA اروپا را از آن خود کرد و در سال 2009 توسط جایزه DuPont ایالات متحده آمریکا در بازار شناخته شد.