۸۷۷۰۰۶۵۰
 • بسته بندی کالا
 • بسته بندی صنعتی
 • بسته بندی آرایشی/بهداشتی
 • بسته بندی میوه
 • بسته بندی فرهنگی
 • بسته بندی لوازم برقی
 • بسته بندی لوازم خانگی
 • بسته بندی غذایی
 • بسته بندی فست فود
 • بسته بندی رستوران
 • بسته بندی شیرینی و شکلات
 • بسته بندی کافی شاپ
 • بسته بندی مواد غذایی
 • بسته بندی کترینگ

جعبه خلاقانه همبرگر: ۹ نمونه بسته بندی نوآورانه و کاربردی همبرگر

توسط میثم شفیعی | ۱۳ مهر ۱۳۹۸

بسته بندی های جدید و کاربردی همبرگر با توجه به نیاز صنعت مواد غذایی

جعبه های خلاقانه همبرگر به یک بخش جدانشدنی در بخش بسته بندی  و تبلیغات رستوران ها تبدیل شده است، هنر بسته بندی که از سالیان دور با بشر همراه بوده است در یکی دو قرن اخیر دچار تحولات بزرگی شده است و روز به روز به سمت تکامل پیش می رود و هر لحظه بر کارایی های آن اضافه می گردد. امروزه به دلیل گسترش غذاهای بیرون بر نیاز به بسته بندی و جعبه هایی با کاربردهای ویژه وجود دارد.

طراحان و رستوران ها برای این منظور به دنبال بسته بندی های جذاب و کاربردی هستند. یکی از این غذاها همبرگر است که به یک غذای محبوب و جهانی تبدیل شده است. طبق آمار روزانه ۶۸ میلیون نفر یعنی معادل یک درصد از جمعیت جهان در رستوران های مک دونالد غذا می خورند. آمار جالب دیگری که درباره ی مک دونالد می توان به آن اشاره کرد این است که این رستوران زنجیره ای در هر ثانیه ۷۵ همبرگر می فروشد. از این رو نیاز به بسته بندی های جذاب و خلاقانه و در عین حال کاربردی و راحت برای مصرف کنندگان احساس می شود. در این مقاله به بررسی ۹ بسته بندی و جعبه همبرگر نوآورانه معرفی می شود.


بسته بندی همبرگر Big Mac

خانم جسیکا استول طراح صنعتی از دانشگاه آریزونا بسته بندی همبرگر بیگِ مک دونالد را باز طراحی کرده است. این جعبه خلاقانه همبرگر در سال ۲۰۱۵ در بخش بسته بندی CORE77 DESIGN AWARDS به عنوان طرح برگزیده نامزد دریافت جایزه گردید. این بسته بندی یک طراحی ساده و کاربردی است که یک تصویر جدید و نمادینی را به برگرمک دونالد ارائه می دهد. در این بسته بندی همبرگر و سیب زمینی سرخ کرده به صورت یکجا در بخش های جداگانه در یک بسته بندی قابل حمل قرار می گیرند. بسته به نیاز کاربران ، این بسته بندی می تواند به صورت ایستاده و ساکن و هم در حال حرکت مورد استفاده قرار گیرد.
بسته بندی همبرگر در حالت معمولی خود روی هر سطح به صورت ایستاده قرار گرفته و آماده برای استفاده کردن و خوردن است. علاوه بر این، دسته های طراحی شده در طرفین بسته بندی همبرگر آن را برای حمل و نقل آسان مهیا نموده است.
برای خوردن همبرگر در حال حرکت، جعبه همبرگر با استفاده از تایی که به صورت خلاقانه در وسط آن قرار دارد به سمت داخل خم شده و از حالت مربع به شکل گوه در خواهد آمد. در این حالت مصرف کننده به راحتی با یک دست قادر به خوردن همبرگر و یا سیب زمینی سرخ کرده است. هنگامی که فرد بر روی صندلی در محل کار خود یا در اتوبوس نشسته است و یا در حال رانندگی است می تواند بسته بندی را بر روی پاهای خود جای دهد.

از ویژگی های این بسته بندی کاربردی بودن آن است به نحوی که مصرف کنندگان به دلیل در دسترس بودن بهتر همبرگر و سیب زمینی سرخ کرده، در شرایط بهتری می توانند غذای خود را میل نمایند. چه در هنگام ترافیک هنگام رانندگی و چه در کلاس و یا محل کار، این فرم بسته بندی یک تجربه راحت و طبیعی در خوردن غذا را فراهم می کند که بسیار لذت بخش است.


بسته بندی برگر بیرون بر Sierra Nevada Delivery Box

این جعبه بیرون بر توسط دو کلمبیایی با نام های alejandra Forero و Maria del Sol Poveda برای مجموعه Sierra Nevada Hamburguesas طراحی شده است. در این بسته بندی از ورق های موج دار میکرو برای بسته بندی همبرگر، سیب زمینی سرخ کرده، نوشیدنی و سس های مختلف استفاده گردیده است.

آن ها به دنبال این بودند که همبرگر را بصورت تازه و گرم درب منزل تحویل مشتریان خود دهند. برای حفظ و نگهداری محتویات بسته بندی شامل سس، سیب زمینی و سبزیجات همبرگر از محفظه های جداگانه در آن استفاده شده تا هر یک در جای مخصوص خود قرار گیرند.

حفره های سس به صورت خورشیدی طراحی شده تا سس در آن محکم و ثابت باقی بماند و در هنگام حمل از آن خارج نشود. درون جعبه نیز با مقسم جدا شده تا فضای مناسب برای سیب زمینی و همبرگر در نظر گرفته شود. همچنین در این بسته بندی بیرون بر از مزایای نظیر سازگار با محیط زیست از مواد کاملاً قابل بازیافت و حداقل استفاده از جوهر برای ساخت این جعبه استفاده شده است. ابعاد بسته نیز کاملا متناسب با انبار وسایل نقلیه حمل و نقل هستند .

جعبه همبرگر خلاقانه
جعبه همبرگر جدید

بسته بندی همبرگر HAVI Global Solutions

شرکت HAVI به دنبال توسعه بیشتر بر روی جعبه های مقوایی سازگار با محیطزیست برای ساندویچ های بزرگ بود. برای این منظور آن ها به مقوای ضخیم تر و جعبه ها و بسته بندی های مستحکم تر نیاز داشتند که خود منجر به مصرف منابع طبیعی بیشتری برای تولید خواهد شد. برای حل این مشکل HGS ، همراه با Van Genechten Packaging ، یکی از تامین کنندگان اروپایی مک دونالد یک جعبه سبک با ورق N-flute را برای همبرگرهای مک دونالد توسعه داده اند. این خود باعث استحکام بیشتر جعبه نسبت به مقواهای رایج شده و از طرفی کیفیت چاپ بالایی را برای جعبه همبرگر به همرا داشت.
با تغییر متریال مورد استفاده در ساخت جعبه همبرگر ، وزن کلی کارتن کاهش یافت. در عین حال ، جعبه جدید عملکرد بهتر، کیفیت بالای چاپ و درک مسائل زیست محیطی و پاسخ مثبت به آنها را ارائه می داد. استفاده از ورق های N-flute وزن کلی جعبه را در حدود ۲۰ درصد کاهش داد.

جعبه های ساخته شده از فیبرهای دست اول بوده که ۷۴ درصد آن از جنگل های دارای مجوز (FSC- و PEFC دارای گواهی نامه) تهیه شده است. بسته بندی جدید در سال ۲۰۰۸ جایزه Pro Carton ECMA اروپا را از آن خود کرد و در سال ۲۰۰۹ توسط جایزه DuPont ایالات متحده آمریکا در بازار شناخته شد.

جعبه برگر
جعبه همبرگر مک دونالد

بسته بندی همبرگر زیپی دار مدل هشت ضلعی

جعبه Burger Box مک دونالد به گونه ای طراحی شده است که مشتریان می توانند بدون نگرانی از کثیف شدن دست خود ، همبرگر بخورند. استفاده بسیار ساده است: با پاره کردن قسمت بالای جعبه و استفاده از نیمه پایینی به عنوان یک بسته بندی ، هر نوع سس اضافی در داخل جعبه به دام می افتد تا از ظروف سرباز یا مسافر روی میز و لباس جلوگیری شود.

شکل هشت ضلعی جعبه خلاقانه همبرگر به این منظور است که به خوبی برگر را پیچیده و داخل آن را در جای خود نگه دارید. اگر مشتریان بخواهند همبرگر نیمه خوراکی خود را برای جابجایی سیب زمینی سرخ کرده یا نوشیدنی قرار دهند ، این کار به راحتی انجام می شود زیرا هشت طرف تخت اجازه می دهد تا همبرگر به جای دراز کشیدن روی میز بایستد.


بسته‌بندی همبرگر پرفراژ دار مدل هشت گوش

هنگامی که دست ها شسته نشده باشد خطر سلامتی برای مصرف کنندگان وجود دارد. این جعبه خلاقانه همبرگر مانند جعبه های همبرگر معمولی بوده با این تفاوت که در بدنه آن یک خط منحنی پرفراژ دار بر روی درب و زیر جعبه همبرگر قرار دارد. طراحی فوق می تواند این مشکل را حل کند ، هنگامی که مردم همبرگر می خورند، جعبه همبرگر را نگه داشته و آن را در امتداد خطوط پرفراژ باز کرده و همبرگر را با قطعه جدا شده جعبه همبرگر به دست می گیرند. بدین صورت از تماس مستقیم دس با همبرگر جلوگیری می شود.


کاغذ خوراکی رپ همبرگر

باب یک رستوران زنجیره ای همبرگر برزیلی اخیرا با یک راه حل هوشمندانه برای مشتریانی که قبل از خوردن همبرگر از باز کردن همبرگر خود خسته شده اند، توجه زیادی را برای معرفی بسته بندی های خوراکی ساخته شده از کاغذ برنج به دست آورد. رستوران باب با شعار “نیازی به کنترل خود نیست” که روی بسته بندی ها چاپ شده است و با سرو کردن برگرهای بسته بندی شده در کاغذ خوراکی ، توانسته ضایعات را کاهش دهد.

طبق گفته PSFK ، این کارزار چنان موفقیت آمیز بود که هیچ یک از مشتری ها بسته های بسته بندی را دور ریختند و این به معنای زباله کمتر برای حمل و نقل است. در سال ۲۰۱۰ ، حدود ۷۵ میلیون تن زباله بسته بندی توسط مصرف کنندگان ایالات متحده ریخته شد و تنها نیمی از این مقدار از طریق بازیافت بازیابی شده است.

کاغذ برگر خوراکی
کاغذ رپ

بسته بندی TO GO BURGER

امروزه مردم بیشتر به خریدن غذای بیرون بیرون بر اشتیاق دارند زیرا عادت های غذایی آنها به دلیل زندگی پر مشغله تغییر کرده است. بسته های بیرون بر وعده غذای همبرگر TO GO BURGER یکی از بسته بندی های کاربردی است که توسط Seulbi Kim طراحی شده است. این بسته بندی طوری طراحی شده است تا برای حمل حامل غذا که شامل یک همبرگر ، سیب زمینی سرخ کرده و نوشابه است، مناسب بوده و یک تجربه راحت تر برای استفاده در صنایع غذایی فست فود و همچنین مشتریان خود فراهم کند.
خانم Seulbi Kim حجم این بسته بندی را با ساده کردن طرح و کاهش مقدار کاغذ مورد استفاده برای همبرگر و سیب زمینی سرخ کرده و جای نوشابه، به حدود ۵۰ درصد کاهش داده است.

بنابراین مشتریان می توانند این مقدار مواد غذایی را در یک بسته بندی جمع و جور و با یک دست حمل نمایند. این بسته بندی یک ورق مقوایی است که دارای یک سوراخ بزرگ در وسط برای نگهداری لیوان نوشابه و یک سوراخ کوچکتر برای نگهداری نی نوشابه است. سمت چپ همبرگر توسط یک جلیقه نگهدارنده درون بسته بندی قرار گرفته و در سمت راست سیب زمینی سرخ کرده در جای خود توسط زبانه قلاب مانند تعبیه شده روی مقوا چفت می شود. سپس به راحتی بسته بندی توسط دستگیره های دو طرف مقوا بسته شده و قفل می گردد.


بسته بندی سه در یک همبرگر مک دونالد

بسته بندی های خلاقانه ای که توسط Rob Bye طراحی شده است ، به افراد این امکان را می دهد تا به راحتی برگر ، سیب زمینی سرخ کرده ، و یک نوشیدنی مک دونالد را به راحتی حمل کنند. بسته بندی وعده های غذایی جدید و کارآمد بیگ مک باعث کاهش ضایعات و از میان برداشتن ظرف جداگانه سیب زمینی سرخ کرده و پاکت بیرون بر شده است.
در این جعبه خلاقانه همبرگر، سیب زمینی سرخ کرده و همبرگر توسط یک مقسم بصورت جداگانه در درون جعبه قرار می گیرندو این مقسم همچنین علاوه بر جداسازی همبرگر و سیب زمینی کار نگهداری نوشیدنی را در کنار جعبه انجام می دهد. همچنین برای دسترسی آسان به سیب زمینی سرخ کرده ، قسمت بالای جعبه را می توان از قسمت خط چین باز کرد.


بسته بندی بیرون بر BagTray

بسته بندی Bagtray یک راه حل ابتکاری برای راحت تر آماده سازی غذای آماده است مک دونالد و آژانس DDB بوداپست شروع به نوآوری اساسی کردند: کیسه کاغذی که تاکنون فقط به عنوان پاکت حمل مواد غذایی استفاده می شده ، اکنون به یک سینی مقوایی مجهز شده است.
با باز کردن زیپ کاغذی در پایین کیسه می توان آن را از قسمت بالایی جدا کرد و سپس می توانیم از وعده غذایی خود به روش معمول ، روی یک سینی لذت ببریم. این نوآوری باعث می شود مصرف غذای بیرون بر مک دونالد در مکانهایی مانند ماشین ، پارک یا دفتر کار راحت تر شود.

بسته بندی همبرگر
بسته بندی مک دونالدمجوعه

نمونه جعبه های همبرگر تولید شده در شرکت پویا فراز خلاق

۱ --- ۲ --- ۳ --- ۴ --- ۵
[میانگین: ۵]