۹۱۰۰۵۶۳۶ EN

برچسب ها

جدیدترین مطالب

مطالب پر بازدید

کارتن مادر چیست و چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

توسط پویا فراز خلاق | ۱۰ شهریور ۱۴۰۱

کارتن مادر یکی از انواع بسته بندی‌هایی است که امروزه کاربرد زیادی دارد. بسته بندی و انواع کارتون در تمامی صنایع امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر شما قصد تولید مواد غذایی و تجهیزات پزشکی و دارویی و یا حتی یک قطعه الکترونیکی، یک قطعه خودرو و یا موارد دیگری در هر نوع ابعاد و جنس داشته باشید، باید به بسته بندی آن نیز فکر کنید و برای آن برنامه ریزی داشته باشید.

باید گفت که امروزه محصولاتی که بسته بندی ندارند حتی اگر بهترین کیفیت را داشته باشند، اما به عنوان یک محصول با کیفیت در بازار شناخته نخواهد شد و خرید آنها در اولویت مشتریان قرار نخواهد گرفت و ممکن است در فروش دچار مشکل شود. حتی در عکس‌های تبلیغاتی اصولا عکس بسته بندی محصولات به عنوان یک نقطه قوت قرار می‌گیرد که این موضوع نیز نشان دهنده اهمیت بسته بندی در عرضه یک محصول و همچنین در تعیین قیمت آن است. در این مطلب به یکی از انواع مهم بسته بندی به نام کارتن مادر نگاهی خواهیم کرد.

کارتن مادر چیست؟

اصطلاح کارتن یا جعبه مادر بیشتر در ایران رایج است و این کارتن به انگلیسی (Packing Box) نامیده می‌شود. کارتن یا جعبه مادر در حقیقت بسته بندی بزرگی است که محصولات بسته بندی شده کوچک‌تر در داخل آن قرار می‌گیرد. وقتی شما محصولی را تولید می‌کنید، برای اینکه به دست مشتری نهایی برسد، از بسته بندی ویژه آن محصول استفاده می‌کنید، مثلا کارتن مقوایی و یا  بسته بندی پلاستیکی برای کالای خود در نظر می‌گیرید و تعداد مشخصی از کالا را در آن بسته بندی قرار می‌دهید. تعدادی که در یک بسته بندی قرار می‌گیرد بر اساس استراتژی فروش شما و همچنین نیازی که برآورد می‌کنید مشتری نهایی شما خواهد داشت تعیین می‌شود.

اما در بیشتر مواقع محصولاتی که برای مشتری نهایی بسته بندی می‌شوند ابعاد کوچکی دارند و عمده فروشان و یا حتی خرده فروشان تعداد زیادی از این بسته‌ها را از شما خریداری خواهند کرد. به دلایل متعددی شما نیاز دارید که بسته‌های محصولات خود را در داخل بسته بندی بزرگ‌تری که مناسب برای فروشگاه‌ها باشد قرار بدهید. مثلا اینکه امور انبارداری داخلی شما و میزان فروش به هر فروشگاه راحت‌تر و دقیق‌تر انجام خواهد شد. همچنین اینکه بسته بندی طراحی شده برای مشتریان نهایی آسیب نخواهد دید و از آن حفاظت خواهد شد.

نکات مهم در رابطه با کارتن مادر
نکات مهم در رابطه با کارتن مادر

ویژگی‌های کارتن مادر

در تولید و طراحی کارتن مادر نسبت به نیاز هر سفارش، باید نکاتی مورد توجه قرار بگیرد. با رعایت این نکات سفارش کارتن بسته بندی در نهایت به یک محصول کارآمد و مفید تبدیل شود. در ادامه به برخی از موارد مهم در این خصوص پرداخته خواهد شد.

–         چیدمان در کارتن مادر

کارتن مادر قرار است تعدادی از بسته بندی‌های محصولات شما را در خود جای بدهد. چیدمان در داخل این کارتن‌ها مهم است. ابتدا اینکه چیدن بسته‌ها در کارتن بزرگ‌تر باید راحت انجام شود و به عنوان مثال عمق زیاد در این رابطه می‌تواند مشکل ساز باشد. همچنین چیدمان باید به صورتی انجام شود که آسیبی به بسته بندی‌ها وارد نشده و آنها به یکدیگر فشار وارد نکنند. همچنین به فروشگاهی که محصول را از شما خریداری خواهد کرد فکر کنید، هرچقدر که مسئول فروشگاه با راحتی بیشتری بتواند محصولات شما را از درون کارتن خارج کرده و چیدمان کند، رضایت بیشتری از محصول شما خواهد داشت و احتمالا بهتر سفارش بعدی خود را ثبت خواهد کرد.

چیدمان راحت کارتن‌های مادر زیاد

–         جابجایی کارتن‌های مادر

از سوی دیگر به یاد داشته باشید که کارتن‌های مادر توسط کامیون‌ها، کامیونت‌ها و یا سایر ماشین‌ها و وسایل باربری جابجا خواهند شد. حتی ممکن است نیاز باشد تا آنها را با پالت جابجا کنید تا سرعت بیشتری در این کار ایجاد کنید و یا اگر به فکر صادرات هستید، امکان دارد بار شما در کانتینرها بارگیری شده و به کشور مقصد ارسال شود. در نتیجه کارتن‌های مادر باید به صورت استانداردی در کنار یکدیگر و یا بر روی یکدیگر قابل چیدمان باشند. در صورتی که به چیدمان کارتن‌ها در زمان حمل و نقل فکر کرده باشید، کارتن‌های بیشتری بارگیری خواهد شد و در نتیجه با این کار در هزینه‌های حمل و نقل شما صرفه جویی خواهد شد.

–         مقاومت در برابر رطوبت

فرض بگیرید که محصول شما ماسک باشد و قرار باشد که چندین کارتن ماسک را در داخل یک کارتن مادر قرار بدهید. اگر در انبارها و یا در زمان حمل و نقل رطوبت به جعبه ماسك‌ها برسد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ در حقیقت شما با کارتن‌های مادر سعی می‌کنید که از رسیدن آسیب به بسته بندی‌ها جلوگیری کنید. یکی از آسیب‌هایی که بسته بندی محصولات شما را تهدید می‌کند، رطوبت است. محصولات شما ممکن است مدت زیادی در داخل سوله‌ها و انبارها باقی بمانند.

احتمال اینکه آب باران و یا نم موجود در انبار توسط کارتن‌ها جذب شوند همیشه وجود دارند. هرچند که اصولا نیازی نیست که شما از بسته بندی‌های کاملا ضد آب برای کارتن‌های مادر استفاده کنید، اما مقاومت این کارتن در برابر رطوبت برای برخی از محصولات اهمیت زیادی دارد و باید به آن توجه کرد.

تعداد محصول در یک کارتن مادر

همان‌طور که در رابطه با چیدمان محصولات در کارتن‌های مادر صحبت کردیم، مهم است که محصولات در داخل کارتن به یکدیگر فشرده نشوند. از سوی دیگر تعداد آنها در کارتن باید به حدی باشد که در کنار یکدیگر قرار گرفته و فضای خالی تا حد ممکن وجود نداشته باشد. وجود داشتن فضای اضافی ممکن است باعث تکان خوردن و آسیب دیدن محصولات شود. همچنین در زمانی که محصولات بدون فضای پرتی چیده شده باشند در هزینه بسته بندی شما صرفه جویی خواهد شد. استراتژی فروش شما تعیین خواهد کرد که چه تعداد محصول در یک کارتن قرار بدهید. اما فراموش نکنید که نیاز و سفارش مشتریان خود را بررسی کنید و بر اساس آن تصمیم‌گیری خود را انجام بدهید.

جمع بندی

بسته بندی مراحل مختلفی دارد که یک نوع از آن کارتن‌های مادر است که برای قرار گرفتن کارتن‌ها و سایر بسته بندی‌های محصولات کوچک استفاده می‌شود. این بسته بندی باید ویژگی‌هایی داشته باشد که در این مطلب به آنها اشاره کردیم. ما در پویا فراز خلاق آماده هستیم تا با رعایت تمامی نکات و ویژگی‌های لازم، کارتن مادر مناسب و به صرفه را برای محصولات شما طراحی و تولید کنیم.

سوالات متداول:

چه محصولاتی به کارتن مادر نیاز دارند؟

تقریبا می‌توان گفت تمامی محصولات پس از بسته بندی شدن، نیاز دارند تا در بسته بندی‌های بزرگتری قرار بگیرند تا ارسال و فروش آنها آسان‌تر و بهتر انجام شود.

ابعاد کارتن‌های مادر چگونه تعیین می‌شود؟

برای تعیین ابعاد این کارتن‌ها در کنار ابعاد محصول و بسته بندی آن، به این نکته نیز توجه کنید که کارتن مادر به راحتی در وسایل حمل و نقل قابل چیدمان باشند.

چه مواردی بر روی کارتن‌های مادر باید چاپ شود؟

باید گفت که مواردی همچون برند، نام محصول بسته بندی شده، تعداد محصول در هر کارتن و مواردی از این دست بهتر است بر روی کارتن مادر درج شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید: