۹۱۰۰۵۶۳۶ EN

برچسب ها

جدیدترین مطالب

مطالب پر بازدید

چرا در میان انبوه بسته بندی ها، جعبه خلاقانه انگشت شمار دیده می‌شود؟

توسط پیمان پاکزاد | ۲۶ دی ۱۴۰۱

در این مقاله درباره محصولاتی صحبت می‌کنیم که با بسته بندی به نمایش گذاشته شده و به فروش می‌رسند. این بسته بندی ها اغلب شامل بسته بندی آرایشی و بهداشتی، بسته بندی مواد غذایی و بسته بندی لوازم برقی می‌شوند.

طرح جعبه

طرح جعبه را از دو منظر طراحی گرافیک جعبه و طراحی استراکچر جعبه می‌توان بررسی نمود. قصد ما در این مقاله بررسی طراحی استراکچر جعبه است.

همه چیز بهتر دیده شدن نیست!

هر یک از ما گاهی با بسته بندی هایی روبرو شده ایم که توجه ما را جلب کرده است. اما تعداد این بسته بندی ها نسبت به بسته بندی های معمول بازار کمتر است. برندها – بویژه برندهایی که لیدر بازار نیستند – اغلب دنباله رو استراکچرهای موفق بازار هستند تا به واسطه آن پشت سر لیدرهای حرکت کنند و اندکی از سهم بازار آنها را از آن خود نمایند.

در این مقاله بیشتر بخوانید: در طراحی بسته بندی محصولات FMCG دنباله رو باشیم یا طرحی نو دراندازیم؟

اما گاهی با استراکچرهایی روبرو می‌شویم که علی رقم طراحی جعبه خلاقانه، کپی نمی‌شوند. یا حتی خودشان برای دوره طولانی در بازار دوام نمی‌آورند. چطور ممکن است استراکچری که موجب بهتر دیده شدن محصول شده است توسط برندی کنار گذاشته شود؟

اهمیت استراکچر در حمل و نقل بسته بندی

اهمیت حمل بسته بندی اگر به اندازه تولید و فروش محصول نباشد کمتر نیست. حمل بسته بندی شامل مولرد زیر می‌شود:

حمل بسته بندی تولید شده از کارخانه جعبه سازی به انبار کارخانه تولید محصول.

جعبه های مقوایی معمولن به صورت شیت به انبار کارخانه تولیدی حمل می‌شوند. به این ترتیب با هر سرویس حمل تعداد جعبه بیشتری ارسال می‌گردد. اما اگر طراحی جعبه طوری باشد که نتوان آن را به صورت شیت ارسال نمود هرچقدر هم که طراحی خلاقانه داشته باشد، تولید کننده در نهایت می‌سنجد که این خلاقیت چه هزینه فایده‌ای برای او دارد.

حمل جعبه پر شده، از خط بسته بندی به انبار کارخانه

اغلب جعبه ها پس از پرشدن از محصول، در کارتن بزرگتری قرار می‌گیرند که معروف است به کارتن مادر. این کارتن ها در انبار کارخانه دپو شده و منتظر ارسال می‌مانند.

حمل جعبه از انبار کارخانه به انبار شرکت پخش، بنکدار و محل فروش.

طولانی‌ترین و مهمترین مرحله حمل بسته بندی، حمل از انبار کارخانه به انبار شرکت بخش یا بنکدار است. این مرحله از حمل جعبه بسته به اینکه محصول صادراتی باشد یا برای بازار داخلی ارسال شده باشد می‌تواند به صورت دریایی، هوایی، جاده‌ای یا ریلی انجام شود. اینجا است که طراحی جعبه خلاقانه مسئله ساز می‌شود. زیرا جعبه های خلاقانه معمولن استراکچرهایی خارج از فرم های معمول مربع یا مستطیل یا استوانه دارند. اگر طراحی استراکچر جعبه طوری باشد جعبه ها که در کنار هم قرار گیرند بدون آنکه فضای خالی بین آنها ایجاد شود. آنها جعبه های فوق العاده ای هستند. زیرا سالم و با حداقل مرجوعی به دست پخش کننده با بنکدار می‌رسند. وجود فضای خالی شرایط را برای تکان خوردن و صدمه دیدن جعبه ها محیا می‌کند.

طراحی جعبه خلاقانه؛ کاهش سرعت بسته بندی محصول

جعبه های خلاقانه معمولن مورد غضب کارگران بسته بندی و تولید کنندگان هستند. زیرا فرم، اندازه، درب و یا قفل خاصی که دارند سرعت بسته بندی را کاهش می‌دهد. و این موضوع باعث افزایش هزینه نفر بر تعداد بسته بندی می‌شود.

جعبه خلاقانه ممکن است برای فروشنده مشکل ایجاد کند.

طراحی جعبه های خلاقانه به گونه ای است که ممکن است دارای اضاع کمتر یا بیشتر یا یک سری زوائد و نافرمی ها باشند. یا اندازه جعبه با ارتفاع قفسه متناسب نباشد. همه این موارد مسائلی هستند که ممکنن یک فروشنده کم حوصله را شاکی کنند و موجب شوند تعداد یا دفعات خرید از کارخانه را کاهش دهد و بجای آن، محصولی با جعبه روتین و عادی را به تعداد بیشتر سفارش دهد.

جعبه خلاقانه موفق، مصرف کننده را فراموش نمی‌کند.

استراکچری می‌تواند در خلاقیت موفق عمل کند که راحتی در استفاده را فدای خلاقیت نکرده باشد. به این ظرف سس توجه کنید. ظرفی با استراکچر خلاقانه است. سر ظرف به شکل کلاه مکزیکی طراحی شده است. اما  لبه‌های دور کلاه جلوی دید مصرف کننده را برای اینکه بتواند سس را در جای درست بریزد می‌گیرند.

در مقابل، سس موشکی نیز یک طراحی خلاقانه است چون بخوبی از فرم ظرف برای بازی با ذهن مصرف کننده استفاده کرده است. اما فرم خلاقانه هردوی این ظرف ها موجب شده آنها یک قابلیت مهم را از دست بدهند. همه ما عادت داریم زمانی که سس رو به پایان است آن را سروته کنیم تا باقی ماننده سس راحت‌تر خارج شود. اما هیچ یک از این دو ظرف در حالت سر وته ایستایی ندارند. زیرا درب خلاقانه این دو ظرف سس، چنین قابلیت مهمی را فدا کرده است.

جعبه خلاقانه

مصرف کننده ممکن است در اولین روبرویی با یک طراحی جعبه خلاقانه وسوسه شود و آنرا بخرد. اما اگر جعبه  در زمان مصرف کاستی داشته باشد مصرف کننده در خریدهای بعدی به سراغ آن نمی‌رود.

انها تعدادی از رازهای محدودیت تعداد جعبه های خلاقانه هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید: