۹۱۰۰۵۶۳۶ EN

برچسب ها

جدیدترین مطالب

مطالب پر بازدید

مزایا و ویژگی‌های جعبه لمینتی

توسط پویا فراز خلاق | ۷ شهریور ۱۴۰۱

انواع جعبه لمینتی امروزه حجم زیادی از کارتن‌های بسته بندی را به خود اختصاص داده‌اند. دنیای بسته بندی این روزها آن‌قدر گسترش یافته است که تولیدکنندگان انواع محصولات، بخشی از رقابت با رقبای خود را به این موضوع اختصاص داده و سعی می‌کنند با بسته بندی بهتر محصولات، سهم بازار بیشتری را از آن خود کنند.

به همین دلیل سفارش جعبه و پاکت در یک شرکت یا کارخانه تولیدی به موضوعی حساس تبدیل شده است که بادقت زیادی بررسی و دررابطه‌با آن تصمیم‌گیری می‌شود.

جعبه لمینتی از بسته بندی‌های لوکس امروزی شناخته می‌شود. بسیاری از محصولاتی که در صنایع مختلف و در کشورهای متفاوت در دنیا تولید و به بازار عرضه می‌شوند. با این نوع مقوا بسته بندی می‌شوند. در این مطلب سعی خواهیم کرد که نگاهی به این نوع جعبه مقوایی داشته باشیم.

امکان انواع چاپ بر روی جعبه لمینتی
امکان انواع چاپ بر روی جعبه لمینتی

جعبه لمینتی چیست و چگونه ساخته می‌شود؟

لمینت در حقیقت نوعی از مقوا نیست. مثلاً اگر به یک کارتن سازی مراجعه کنید نمی‌توانید ورق کارتن لمینت را مانند مقواهای معمولی ببینید. لمینت (Laminate) در واقع کلمه‌ای انگلیسی است که به معنی چسباندن است و در واقع برای ساخت جعبه لمینتی، لایه‌ای که چاپ بر روی آن انجام شده است، بر روی مقوا با روش‌ها و دستگاه‌های مخصوصی چسبانده می‌شود.

در بیشتر مواقع از کاغذ گلاسه برای این موضوع استفاده می‌شود، طرح بر روی کاغذ گلاسه که سطح صافی دارد، چاپ کرده و پس از آن سلفون مات یا براق و در صورت نیاز یووی موضعی نسبت به طرحی که مورد نیاز است، بر روی مقوا چسبانده می‌شود. در واقع با استفاده از این روش، حالت مواج و همچنین سطح زبر مقوا دیگر بر روی کیفیت چاپ موثر نبوده و می‌توان از کیفیت بالایی در چاپ بهره برد.

لمینت به دو روش بر روی انواع سطوح کاغذی و مقوایی قابل اجرا است. این دو روش به لمینت گرم و لمینت سرد معروف هستند. در واقع تفاوت این دو روش در استفاده کردن از حرارت و یا استفاده نکردن از گرما برای چسباندن است. در روش لمینت گرم، هم‌زمان با فشاری که غلتک بر روی لایه‌هایی که قرار است به هم چسبیده شوند وارد می‌کند، حرارت نیز به این عمل کمک خواهد کرد. اما در لمینت سرد فقط از غلتک و فشار آن برای مراحل لمینت کاری استفاده می‌شود. در نهایت باید گفت که چسب سیلیکات یا صحافی برای این کار استفاده می‌شود.

جعبه لمینتی با سلفون براق
جعبه لمینتی با سلفون براق

مراحل ساخت جعبه لمینتی

تولید انواع کارتن لمینتی ممکن است در مراحل خود کمی با یکدیگر تفاوت داشته باشند، اما روال کلی ساخت جعبه سفارشی لمینت با پیاده سازی طرح چاپی بر روی کارتن آغاز خواهد شد. در مرحله بعدی از تولید جعبه لمینتی خط تیغ‌ها را مشخص می‌کنند تا محل تا خوردن و همچنین برش کارتن مشخص شود. در گام بعدی قالبی که برای ساخت جعبه لازم است آماده خواهد شد. پس از این مرحله است که زینک کار ساخته خواهد شد. حالا وقت آن است که چاپ جعبه آغاز شود.

در این مرحله طرح بر روی لایه‌ای که قرار است به مقوا اضافه شود چاپ خواهد شد. برای این چاپ از مقوای گلاسه و در مواقعی از مقوایی که معروف به پشت طوسی است با وزن 180 گرم استفاده خواهد شد. سلفون کشی بر روی سطح مقوا مرحله بعد است. حالا وقت آن است که لمینت کاری انجام شود. پس از آماده شدن مقوای لمینت شده، مراحل دایکات و برش آن انجام خواهد شد. سپس و در آخرین مرحله کارتن‌ها چسب خورده و یا منگنه می‌شوند و برای استفاده آماده خواهند شد.

قابلیت چاپ انواع مطلب بر روی جعبه لمینتی
قابلیت چاپ انواع مطلب بر روی جعبه لمینتی

حرف آخر

همان‌طور که در این مطلب توضیح داده شد، کارتن لمینت از کارتن‌های معمولی کیفیت بیشتری برخوردار بوده و می‌توان چاپ با کیفیت بیشتری را بر روی آنها انجام داد. هرچند که قیمت این نوع کارتن‌ها نسبت به کارتن‌های معمولی بیشتر است، اما خرید و سفارش آنها طرف‌دار بیشتری دارد. دلیل این موضوع را می‌توان در رابطه و اهمیت چاپ و کیفیت بسته بندی در میزان فروش یک محصول دانست.

در این بازار که محصولات متفاوت و متعددی وجود دارد، جعبه سفارشی لمینت می‌تواند به شما کمک کند تا محصول خود را بهتر به مشتریان خود معرفی کنید. امروزه اگر دو محصول را به یک فرد ارائه کنید، قبل از اینکه در رابطه با کیفیت آنها جستجو کند، به سمت محصولی که بسته بندی بهتری دارد جلب خواهد شد. این مطلب دلیلی است بر این موضوع که هزینه کردن بودجه و همچنین دقت در طراحی و تولید بسته بندی می‌تواند عامل مؤثری بر روی میزان فروش محصولات شما باشد. شما می‌توانید با استفاده از خدمات پویا فراز خلاق جعبه لمینتی خاص محصولات خود را طراحی و تولید کنید و مشتریان بیشتری را به سمت محصولات خود جذب کنید. برای دیدن و سفارش محصولات این شرکت، از اینجا اقدام کنید.

سوالات متداول:

فلوت چیست؟

در ساخت جعبه‌ها از لایه‌های مختلفی استفاده می‌شود. یکی از این لایه‌ها حالت موجداری دارد که باعث افزایش مقاومت بدنه جعبه خواهد شد. این لایه فلوت نام دارد.

چسب لمینت چیست؟

در مرحله لمینت کاری جعبه از چسب مخصوصی استفاده می‌شود که چسب سیلیکات یا چسب صحافی است.

لمینت گرم با لمینت سرد چه فرقی دارد؟

در لمینت گرم، هم‌زمان با فشاری که غلتک بر روی لایه‌ها وارد می‌کند، از حرارت نیز استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید: